Bayram Yılmazkaya: “AKP Vatandaştan Verginin Vergisini Alıyor!”

“Hükümet vatandaştan hem özel tüketim vergisi hem katma değer vergisi hem de ÖTV’nin KDV’sini, yani verginin vergisini alıyor!”

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, benzindeki ÖTV artışı ile akaryakıt üzerinden alınan yüksek vergilere isyan etti.

Konuyu TürkiyeBüyük Millet Meclisine taşıyan Yılmazkaya, Benzin istasyonları maliye veznesi gibi çalışıyor. Vatandaşın 100 liralık aldığı benzinin 70 lirası vergi olarak tahsil ediyor dedi.

Yılmazkaya, “Hükümet petrol ve doğalgaz ürünlerinden 2020 yılında 70 milyar dolayında Özel Tüketim Vergisi toplamış. Birde bu rakamın üzerine KDV’yi eklediğinizde, vatandaşın akaryakıt üzerinden resmen soyulduğu görülmektedir.

Ülkede üretimi olmayınca, İktidar kötü ekonominin faturasını vatandaşın sırtına; vergi artışları, zamlar ve cezalarla yüklemektedir. Başka ülkelerden ithal ettiği petrol ürünleri üzerine yüksek vergi uygulayarak vatandaşın cebindeki üç kuruşluk paraya göz dikmektedir.

Devlet hem Özel Tüketim Vergisi hem Katma Değer Vergisi hem de bununla birlikte ÖTV’nin KDV’sini, yani verginin vergisini alıyor. Bir litre benzin ve motorin üzerinden ortalama % 70 vergi alınmaktadır” dedi.

Tür­ki­ye, Ver­gi­siz Ücretlerle Av­ru­pa­’nın En Ucuz Ben­zin Fi­yat­ına Sa­hip Ülke!

Yılmazkaya, “Şuanda kullandığımız ben­zin fi­yat­ının bu den­li yük­sek ol­ma­sı­nın ne­de­ni tam olarak do­lar ya da pet­rol kurları de­ğil, Maliye Bakanlığının akaryakıta uyguladığı %70’lik yüksek vergi oranıdır. Ver­gi­li akar­ya­kıt fiyat­la­rın­da li­der olan Tür­ki­ye, ver­gi­siz fi­yat­lar­da Av­ru­pa­’nın en ucuz ben­zin fi­yat­ına sa­hip ülkelerden birisidir.

Siyasi iktidar tarafından döviz kuru ve uluslararası ham petrol fiyatları bahane edilerek akaryakıt ürünleri üzerinden yüksek vergi geliri elde edilmektedir. İktidar, beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle baş edemeyince başka ülkelerin doğal kaynaklarına uyguladığı ilave vergilerle ekonomiyi yönetmeye çalışıyor, açığı kapatmaya çalışıyor. Yazıklar olsun!” dedi.

1 Litre Vergisiz Benzinin Fiyatı 1 Lira 43 Kuruşken Şimdi 7,74 Lira!

CHP’li Vekil, “Türkiye’nin dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden birisi olmasının sebebi, benzin ve motorini başka ülkelerden ithal etmesi değil, akaryakıt üzerine eklenen ve giderek artan vergilerdir. Mart 2020 tarihinde rafineri çıkışı 1 litre vergisiz benzinin fiyatı 1 lira 43 kuruşken bugün yeni vergilerle birlikte benzinin litresi 7,74 liraya vatandaşa satılmaktadır. Bu yanlış mali politikaların sonucunda akaryakıt üzerinden yüksek gelir elde eden iktidar, vatandaşı mağdur ederek ekonomiyi sekteye uğratmaktadır. Yeter artık diyoruz” diyerek isyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir