M. Erhan Durukan: “AYFER FERAY”

Ayfer  Feray, 27 Mayıs 1928 tarihinde İzmir, Bornova’da dünyaya geldi.  Sinema ve tiyatro oyuncusu.

Ayfer Feray, kendisi gibi oyuncu olan Günfer Feray’ın ablasıdır. Gazeteci Samim Tara ile bir dönem evli kaldı. Bu evlilikten, ünlü bir reklam yönetmeni oğlu Ali Tara (1949-2004) ve Süeda Tara adlı bir kızı dünyaya geldi.

Ayfer Feray, kendisine özgü güçlü oyunculuğuyla seyircilerin zihninde yer etti. Oynadığı yetmişi aşkın filmde, Türk sinemasının güçlü ve önemli kadın karakterlerini canlandırdı. Murathan Mungan, oyuncunun Türk sinemasındaki yerini ve değerinin yeterince bilinmemiş olmasını bir söyleşisinde,“Fransız olsaydı şimdiye ikondu.” sözleriyle vurgulamıştır.

Ayfer  Feray, 80 filmde oynamış ve kendi adını taşıyan bir tiyatro kurmuştur. Özellikle sinemadaki yardımcı rolleriyle tanınır. Bu rollerin en bilinenlerinden biri, Vesikalı Yarim‘de oynadığı Müjgan‘dır.

Ayfer Feray, sinema filmlerinin yanı sıra, tiyatroya da yoğun emek verdi. Şahane Züğürtler, Yedi Kocalı Hürmüz gibi oyunlarda oynadı. 1953’de Dormen Tiyatrosu’na girdi. Bir süre Dormen Tiyatrosu kadrosunda yer aldı, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda ilk rol aldığı oyun Papaz Kaçtı oyunu oldu.

Bir süre Haldun Dormen Tiyatrosu kadrosunda yer aldı, daha sonra buradan ayrıldı. Ayfer Feray – Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosu’nun kurucularından biri oldu. Bu topluluk da daha sonra dağıldı ve oyuncu, Ayfer Feray Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatronun oyuncuları arasında Osman Alyanak, Ferhan Şensoy, Şevket Altuğ, Kemal Sunal, Hadi Çaman gibi önemli isimler yer aldı.

1968 yılında senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı, yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad’ın yaptığı “Vesikalı Yarim” filminde Ayfer Feray, Müjgan karakterin canlandırırken; Türkan Şoray ve İzzet Günay ile birlikte rol aldı.

1972-1973 sezonundan sonra tiyatrodan uzun süre ayrı kaldı. 1980-1981 sezonunda “Çöpçatanın Fendi” oyunuyla yeniden tiyatroya döndü.

1978 yılında senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı, yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı “Tatlı Nigar” filminde Türkan Şoray, Bulut Aras, Erol Taş, Ayfer Feray, Aliye Rona, Baki Tamer ile beraber oynadı.

Ayfer Feray, 13 Temmuz 1994 tarihinde çok sevdiği Bodrum’da vefat etti. Mezarı da buradadır. İzmir’de, Bornova Büyükpark’ın içinde bulunan açık hava tiyatrosuna, oyuncunun anısına,“Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu” adı verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir