M. Erhan Durukan: “ALİ TANRIYAR”

Ali Tanrıyar, 25 Mayıs 2017’de İstanbul’da vefat etti. Doktor, siyasetçi, spor yöneticisi. 28. Galatasaray SK Başkanı.

Ali Tanrıyar, 1914 yılında Yunanistan’ın Drama Sancağı Pravişte Kazası (Kavala) Palihor Köyünde doğdu. 1923’te Yunanistan’dan ailesiyle birlikte göç ederek Manisa’nın Kırkağaç ilçesine yerleşti. Kırkağaç ilkokulu’nu birincilikle bitirdi. Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Dahiliye ihtisası yaptı. Galatasaray Lisesi’nde 1935’ten 1942’ye kadar Spor işlerine baktı.

ANAP partisinin kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın bacanağı da olan Tanrıyar, 1 yıl bakanlık, 8 yıl da milletvekilliği yaptı.

1973 – 1983 yılları arasında başhekimliğini yaptığı Taksim Hastanesi’nden ayrıldı ve 1983-1991 yılları arasında İstanbul’dan milletvekili seçildi ve iki dönem İçişleri Bakanlığı yaptı. Ali Tanrıyar bakanlığı bıraktıktan sonra, 1986-1990 yılları arasında iki dönem Galatasaray Kulübü Başkanlığı’na seçildi.

Galatasaray’da istikrarın yakalanması ve her türlü sportif başarının temellerinin atılmasında öncü rol üstlendi; bu yolda kulübün başkanı olduğu sürece bozulan mali durumu düzeltti, futbol takımını çok üst seviyelere çıkardı ve UEFA Kupası’nı kazanacak takımın temellerini attı.

Galatasaray, onun başkanlığının ilk yılında tam 13 dalda Türkiye şampiyonu olarak büyük bir rekorun altına imza attı.

Ali Tanrıyar,Dahiliye Mütehassıslığı, İstanbul Taksim Beyoğlu İlkyardım Hastanesi Klinik Şefliği ve Başhekimliği, Anavatan Partisi Kurucu Üyeliği, XVII. ve XVIII. Dönem İstanbul Milletvekili ile İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Ali Tanrıyar 25 Mayıs 2017’de tedavi gördüğü İstanbul’daki bir hastanede 103 yaşında vefat etmiştir. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda aile kabristanında defnedilmiştir.

Galatasaray’ın efsane başkanı son röportajını Sabah’a vermişti:

Ali Tanrıyar nam-ı diğer Spor Ali, asırlık bir çınardı. Tam 103 yaşında vefat etti. 1914 doğumlu olan Tanrıyar, Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Turgut Özal dönemini gören bir isim. İçişleri Bakanlığı’da yapan Galatasaray’ın efsanevi başkanı Tanrıyar, son röportajını Sabah’tan H. Salih Zengin’e vermiş ve şöyle demişti: “Atatürk, Menderes, Özal, ve Tayyip Erdoğan kıymetli adamlar. Bunların sevdası Türkiye. Bu ülke için çalışıyorlar. Atatürk reis-i cumhurdu ama başkan gibiydi. Atatürk gibi tek adam lâzım Türkiye’ye. Tayyip Erdoğan bu kadar şeye rağmen yumuşak. Sert ve otoriterlik lâzım devleti idare için… Tayyip Erdoğan’ı Kasımpaşa günlerinden tanırım. Futbolculuğunu da bilirim. Benim akrabaların bir kısmı da Kasımpaşa’dadır. Mahalleden, evinden tanırım onu. Beni çok severdi Tayyip Erdoğan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir