Zerrin Büyükuncu: “ALİ İSMET ÖZTÜRK”

Ali İsmet Öztürk, 23 Mayıs 1964’te İstanbul’da doğdu. Türkiye’nin ilk profesyonel sivil akrobasi pilotu. Aynı zamanda akrobasi uçağı tasarımcısı, uçak ve helikopter bakım teknisyeni ve havacılık dalında faaliyet gösteren bir iş adamıdır.

Türkiye’de genel kamuoyunda ismini çok konuşulan “Avrasya Taklası” ile duyurmuştur. Yurt içi ve yurt dışı gösterilerinde kendi tasarımıyla geliştirmiş olduğu “‘Mor Menekşe” adlı 407 Hp güce sahip tek motorlu akrobasi uçağını kullanmaktadır.

İstanbul Boğazı üzerindeki hava akrobasi gösterisi yapan ilk profesyonel sivil pilottur.

Ali İsmet Öztürk, 2004 ve 2008 yılları arasında, 19 farklı ülkede 80’den fazla uluslararası air show’da, 559’dan fazla gösteri gerçekleştirmiştir. Bu gösteriler yaklaşık 15 Milyon kişi tarafından izlenmiştir.

Ali İsmet Öztürk çalışmalarını Sivrihisar da bulunan SUSHM (Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi)’de devam ettirmektedir. Aktif olarak yurt içi ve yurt dışı havacılık gösterilerinde akrobasi pilotluğu, hava aracı tasarım ve geliştirme ve havacılık sektörüne danışmanlık desteği vermeye devam etmektedir.

Gençlik Yılları ve Havacılık ile Tanışması:

Ali ismet Öztürk, 23 Mayıs 1964 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Havacılığa olan ilgisi çocukluk yıllarında başlamıştır.

1983 yılında Lise öğrenimini Saint Benoit Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme dalında lisans diploması almıştır.

Havacılık kariyeri ise 1984 yılında henüz 20 yaşındayken bir ultra-light kullanması ile başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir