M. Erhan Durukan: “HAYRİ KOZAKÇIOĞLU”

Hayri Kozakçıoğlu, 23 Mayıs 2013’te İstanbul’da vefat etti. Olağanüstü Hal Bölge eski valisi ve eski DYP Genel Başkan Yardımcısı, 20.ve 21. dönem İstanbul Milletvekili.

Hayri Kozakçıoğlu, 1938 yılında Manisa ili Alaşehir ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaokulu Alaşehir’de bitirdikten sonra İzmir’e gelerek lise öğrenimini İzmir’de Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

Hayri Kozakçıoğlu,1955 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirerek aynı yıl İçişleri Bakanlığı’nda Kaymakam adayı olarak göreve başlamıştır. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliği’ne ve daha sonra Başmüfettişliğe atanmıştır.

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliği’ne atanmıştır. Daha sonra Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980 ‘den sonra Adana Valiliği’ne atanmıştır.

Hayri Kozakçıoğlu, 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12.01.1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başlamıştır. Bu görevi yürütürken 19.07.1987 ‘de Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’ne atanmıştır.

Hayri Kozakçıoğlu, 19 Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atanmıştır. 1 Kasım 1995 tarihine kadar İstanbul Valiliği’nde görev yapmıştır.

Hayri Kozakçıoğlu, Abdi İpekçi Suikastı’nın soruşturmasında polis müdürü olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev yaptı.

1 Eylül 1993 tarihinde basında yer alan haberlerde Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiği ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü. Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

Hayri Kozakçıoğlu, 1959 yılında Sabire Hanım’la evlendi, Ferhan Kozakçıoğlu adında bir oğlu ve Meral, Faika adında iki kızı vardır.

Hayri Kozakçıoğlu, 23 Mayıs 2013 tarihinde Sarıyer’deki evinde tabancayla intihar ederek hayatına son vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir