İsmail Kırımoğlu: “ÖNDER SOMER”

Önder Somer, 16 Mayıs 1997’de vefat etti. Türk sinema oyuncusu.

Yakışıklı kötü adam tiplemeleriyle tanınmıştır. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü. Oyunculuğu 1960-1975 yılları arasındadır. Bu dönemde 100’ü aşkın filmde rol aldı. Seks filmlerinin Türk sinemasına hâkim olduğu 1975-1980 döneminde oyunculuğu bıraktı.

7 Mart 1937’de İstanbul’da Önder Döşer adıyla dünyaya geldi. Döşer soyadı, baba mesleği olan döşemecilikten gelmekteydi. Zaten kendisi de sinemaya başlamadan önce Kapalıçarşı’da bir mobilya mağazası işletiyordu. Sinemadaki ilk filmi, Türker İnanoğlu’nun yönettiği 1960 tarihli Senden Ayrı Yaşayamam olmuştur. Bu romantik dramda başrolde oynuyordu. 1962 yılında çevrilen İnsan Doğarken Ağlar, Harmandalı Efem Geliyor ve Dikmen Yıldızı adlı filmlerde de başrollerde oynadıktan sonra yavaş yavaş jön rollerinden, yakışıklı kötü adam tiplemelerine kaydırıldı. Sinema kariyerine bu şekilde ikinci derece rollerle devam etti ve 100’ün üzerinde filmde oynadı.

1970’li yıllarda Türk sinemasında ekonomik koşulların da zorlamasıyla bir seks filmleri furyası başlayınca sinemadan elini eteğini çekti. Bu dönemde Suadiye’de Kuaför dükkânı işletmeciliği yaptı. 16 yıl boyunca SODER’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Sinema dışında Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanlığını da yapmıştır. 16 Mayıs 1997 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren oyuncu, Topkapı Mezarlığına defnedildi.

Yeşilçam’ın Avrupai tipli bu aktörü, yakışıklı yüzü, briyantinli saçları, ince kaytan bıyıkları, renkli gözleri, soğuk bakışları, belli belirsiz sinsi gülümsemesiyle, bir de filmlerinde neredeyse alâmet-i fârikası haline gelmiş ‘ilaçlı gazozu’yla (kadınları uyutmak, onlara kötülük yapmak için kullandığı silahlarından biri) kendine has özel bir tipleme yaratmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir