Zerrin Büyükuncu: “BELKIS DİLLİGİL”

Belkıs Dilligil (gerçek adı: Belkıs Bergüzar Fırat), 14 Mayıs 1995 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.

19 Şubat 1929’daİstanbul’da doğan Belkıs Fırat, Fatih Lisesi’nden mezun oldu. Sanat hayatına amatör olarak Fatih Halkevi’nde başlayan Fırat, İzmir Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Elektra adlı oyunla profesyonel oyuncu olarak devam etti.

Zerrin Büyükuncu
TBB Üyesi

1956 yılında Türk Tiyatrosu’nun önde gelen isimlerinden Avni Dilligil ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Rahmi ve Çiçek adında iki çocuğu oldu.

Eşi Avni Dilligil’in 1971 yılında vefatının ardından sinema oyuncusu olarak sanat yaşamına devam eden Belkıs Dilligil, 10 Mayıs 1995 tarihinde Boğaziçi Köprüsü’nde kızı Çiçek Dilligil’in kullandığı araçta başka bir aracın neden olduğu (Köprüde şerit değiştirme yasağına uymama) kazada ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakımda tutulan sanatçı 14 Mayıs 1995 tarihinde İstanbul’da 66 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Belkıs Dilligil ile birlikte eşi Avni Dilligil ve görümcesi Aliye Rona’nın da kabirlerinin bulunduğu Karacaahmet Mezarlığı’ndaki aile kabristanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir