M. Erhan Durukan: “NACİ TOPÇUOĞLU ANISINA”

Objektif Dergisi, 1990 yılının Ekim, Kasım ve Aralık sayılarında; Osman Özberk, Işın Çelebi ve merhum Erdal İnönü’yü  “Kapak Konusu” yapmış, GAP ile ilgili olarak yayınlamış olduğu 3 sayıda, Gaziantep Milletvekillerinin, sanayici ve işadamlarının görüşlerine yer vermişti.

1990 Aralık sayımızda  “Gaziantep’in GAP’taki yeri nedir? Ne olmalıdır?” sorumuza cevap verenler arasında Gaziantep ve Türk sanayisinin efsane ismi Naci Topçuoğlu da vardı.

GSO’nun Kurucu Meclis Başkanı, sanayici iş adamı merhum Naci Topçuoğlu’nu vefatının 13. yıl dönümünde rahmetle anıyorum.

Merhum Naci Topçuoğlu anısına O’nunla yaptığım son röportajımı siz sayın okurlarımla paylaşmak istiyorum.

NACİ TOPÇUOĞLU:

“GAP BÖLGESİ İÇİN ÖZEL BİR KALKINMA PROJESİ UYGULANIRSA,

GAZİANTEP BU PROJENİN DE LOKOMOTİFİ OLUR”

Röportaj: M. Erhan DURUKAN

“Sayın Topçuoğlu, Gaziantep’in GAP’taki yeri nedir? Ne olmalıdır?”

“Şimdi Gaziantep’i GAP’ın dışına çıkartamazsınız. Coğrafi yapısı itibariyle GAP Bölgesi sınırları içerisindedir. Teşvik verseler de, teşvik vermeseler de burada…

Ancak burada bir bilgi birikimi, bir müteşebbis ruh hâkim. GAP’ı kurtaracak olan, GAP’ın altyapısına harcanan paranın, emeğin neticesini Gaziantepli müteşebbis ekonomiye kazandırabilir. Dolayısı il, Gaziantep’i GAP’ın dışarısına çıkartamayacağınıza göre, GAP Bölgesi için ÖZEL BİR KALKINMA PROJESİ geliştirilmelidir. Madem Gaziantep’i GERİCE YÖRE statüsüne alamıyorsunuz, ‘siz kalkınmışsınız’ diyorsunuz, ilçe bazında da teşvik veremiyorsunuz –çünkü il merkezinin dışında Gaziantep’te bütün ilçeler, 1. Derecede ve 2. Derecede öncelikli yöre statüsü kullanan illerin sınırları olan ilçedir- Kilis ve Nizip ilçelerimizde kurulacak olan, daha doğrusu kurulması tasarlanan Organize Sanayi Bölgeleri de ilerisi için yeterli olmayacağına göre, ancak GAP Bölgesi için özel bir kalkınma projesi uygulanırsa, Gaziantep bu projenin de lokomotifi olur. Ayrıca bütün GAP illerinde Organize Sanayi Bölgeleri kurmak, Küçük Sanayi Bölgeleri kurmak yanlış, kaynak israfından başka bir yere gitmez. Çünkü bir Kızıltepe’ye bakıyoruz; küçük sanayi sitelerinin yüzde 60’ı boş… Bir Silvan’a bakıyoruz, diğer illerdeki ve ilçelerdeki Küçük Sanayi Siteleri’ne bakıyoruz, gelişmemiş ve boş, yüzde 60’ı, yüzde 70’i boş… Bu kaynak israfıdır. Bunun yanında Gaziantep’te Küçük Sanayi Bölgesi’nde 2200 tane sıra var. Türkiye’nin en büyük Küçük Sanayi Geliştirme Merkezi… Zaten bir yerde Organize Sanayi Bölgeleri’nin gelişebilmesi için orta ölçekli ve büyük ölçekli sanayilerin geliştirilebilmesi için, küçük sanayinin gelişmiş olması şart. Bu Gaziantep’in yapısında mevcut. Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Projesi’nin lokomotifidir, tekerine çomak sokulmazsa… Ve GAP dışına atmak için ne kadar gayret gösterilirse gösterilsin, atılamayacağına göre teşvik verilmelidir. Kalkınma Projeleri yapılmalıdır ve bu projeler de uygulanmalıdır.

Ayrıca, mesela Şanlıurfa’ya bakıyorsunuz, orada bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması isteniyor veya başka bir ilimizde, başka bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması isteniyor. Zaten buraları, Çukurova’da olduğu gibi tarım arazilerini de birer sanayi işletmesi gibi görmek gerekir. Yani illâ her şey makine sanayi ve Gaziantep’teki gibi bilmem bir tekstil fabrikası kurmak, makarna fabrikası kurmak veya bir metal sanayi kurmak demek değildir. Şimdi topraktan zaten bir verim elde edemiyorsunuz. Bu toprağı bu şekilde değerlendiriyorsunuz, ekonomiye kazandırıyorsunuz. Ama arazisini, üretim yapan bir sanayi kolunu kapatıp da, ben burada metal sanayini kuracağım, plastik sanayini kuracağım fikri yanlış. Ancak şu olabilir; oradaki tarım sanayinin ihtiyacı olan tarım aletleri ve onun girdilerinin, tarım sanayinin girdilerinin sanayi kurulabilir.

Netice olarak GAP Bölgesi’nde bir mastır plân yapılır da, burada her ilin, her bölgenin kabiliyetine göre, bünyesine göre bir plân yapılır da yönlendirilirse bu, atıl yatırımları, mükerrer yatırımları ve kaynak israfını önler. Buna çok önem vermeliyiz.”

(Objektif Dergisi – 1990)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir