Kübra Öğümsöğütlü: “SİNAN SOFUOĞLU”

Sinan Sofuoğlu, 9 Mayıs 2008’de İzmit Körfez Pisti’nde hayatını kaybetti. Türk motosiklet yarışçısı. MotoGP’de yarışan ilk Türk pilot. Başarılı motosiklet yarışçıları Bahattin Sofuoğlu’nun kardeşi, Kenan Sofuoğlu’nun ağabeyidir.

Sinan Sofuoğlu, 15 Temmuz 1982’de Adapazarı’nda doğdu.    15 yaşında yarışmaya başladı. İlk olarak abisi Bahattin ile drag yarışlarına katıldı. Ulusal ve uluslararası birçok şampiyonaya katıldı, dereceler aldı.

Sinan Sofuoğlu, 2001, 2005 ve 2007 yıllarında Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonu oldu. 2006 Türkiye Grand Prix’sinde MotoGP’nin 250cc klasmanında yarıştı ve MotoGP’de yarışan ilk Türk pilot unvanını aldı.

Ölümcül kaza:

9 Mayıs 2008 günü Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası’na hazırlık için İzmit Körfez Pistinde antrenman turları atarken, saat 14.30 sıralarında viraja girerken fren mesafesini kaçıran Sofuoğlu’nun motosikleti takla attı.

Kaza sırasında başından kaskı, elinden eldivenleri çıktı. İlk müdahalenin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Bilinci kapalı bir şekilde geldiği hastanede yapılan incelemeler sonucu beyin kanaması geçirdiği, akciğerinde kanama, boynunda ve omurgasında kırık olduğu saptandı. Ameliyata alınan Sinan’ın kanaması durdurularak yoğun bakım servisine alındı. Ancak ameliyattan 45 dakika sonra tüm müdahalelere rağmen öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir