M. Erhan Durukan: “RECEP AKDAĞ”

Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960’da Erzurum İspir’de doğdu. Türk hekim, siyasetçi ve Sağlık Bakanı.

2002-2013 yılları arasında Sağlık Bakanlığı görevini sürdüren Recep Akdağ, 3 yıllık aradan sonra Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Sağlık Bakanı olarak yer almıştır. 19 Temmuz 2017’de yapılan kabine revizyonuyla başbakan yardımcısı olmuştur. Bu görevi de 9 Temmuz 2018’de bitmiştir. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri hariç, 2002 yılından beri yapılan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekili olarak meclise girmiştir.

Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960 tarihinde Yahya ve Zekiye Akdağ çiftinin çocuğu olarak Erzurum’un İspir ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu.

Bir yıl süreyle Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1999’da profesör oldu. Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan, 9 adet makalesi bulunmaktadır. 1996’da İstanbul Tabip Odası’ndan “Yılın Makalesi” ödülünü aldı.

2002 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Erzurum milletvekili olarak meclise giren Akdağ, Abdullah Gül tarafından kurulan 58. Türkiye Hükûmeti’nde Sağlık Bakanı olarak yer aldı. Gül’ün istifa etmesinin ardından Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan 59. Türkiye Hükûmeti’nde Sağlık Bakanlığı görevine devam etti.

2007 ve 2011 Türkiye Genel Seçimleri’nde tekrar meclise giren Akdağ, Erdoğan tarafından kurulan 60. ve 61. Türkiye Hükûmeti’nde görevine devam etti. 24 Ocak 2013 tarihinde görevini Mehmet Müezzinoğlu’na devretti. Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde meclise giremedi. Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde AK Parti Erzurum milletvekili olarak meclise girdi.

Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi. Refik Saydam’dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı’dır.

Bakanlık görevini bitirdikten sonra daha önce de birçok kez Türkiye’deki sağlık reformunu anlatmak için çağrıldığı Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde ders vermiştir. Kendisiyle yapılan söyleşilerde Türkiye’deki sağlık sisteminin Amerika’dan daha iyi olduğunu söylemiştir.

İngilizce bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir