Faruk Çalışkan: “BİROL GÜVEN”

Birol Güven, 1 Mayıs 1964’te Aynur ve Erdoğan Güven’in çocuğu olarak Darıca’da dünyaya geldi. Türk film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen.

Hacettepe Üniversitesi Linguistics bölümünden mezun olduktan sonra kısa bir süre öğretmenlik yapan Birol Güven, bir süre turizm sektöründe tur operatörü olarak çalıştı. Öğrencilik ve çalışma hayatında devam ettiği hikâye yazma hobisini 1997 yılında profesyonelce yapmaya başladı.

MinT Motion Pictures adlı şirketi kurarak senaryo ekibiyle birlikte 2.000 den fazla bölümlük 50 TV projesine imza attı. TV projeleri arasında yer alan Çocuklar Duymasın’ın 2002-2004 yılları arasında tekrar bölümleri bile gün birincisi olmuştu.

Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, Dersimiz Atatürk, Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu İstanbul filmleriyle sinema sektörüne de adım attı. Ortak yapımcısı olduğu Güzel Günler Göreceğiz filmi 2011 yılında Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldı. Dünya Engelliler Vakfı Kurucu Üyesi’dir.

Mint Akademinin kurucusudur. Mint Akademi’de kamera önü ve kamera arkası eğitimleriyle sinema sektörüne vasıflı elemanlar yetiştirmektedir. Akademi’nin ilkesi

“Bilen değil yapabilen öğrenciler yetiştirmek hedeftir”

2015’te Mint Akademi bünyesinde 3. Komedi Kısa Film Yarışması organizasyonu da yapılacaktır. Mint Akademi’de bünyesindeki öğretim görevlilerinden Hasan Tolga Pulat(Yönetmen) ve Emre Kavuk (Senarist) ilk işleri olarak gerçekleştirdikleri projeleri ile Altın Portakal kazanmışlardır.

Hem Senaryo Yazarları – Yönetmenler Meslek Birliği’nin hem de Yapımcılar Derneğinin kurucu üyeliğini yaptı. Televizyon Sinema Meslek Birliği’ne ve Yapımcılar Derneği Başkanlığı’na seçilen Birol GÜVEN sinemada en hızlı büyüyen yapım şirketi Mint Film Yapım A.Ş’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Çocukları; Cem Güven, Öykü Güven’dir.

Faruk ÇALIŞKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir