Tahsin Tiryaki: “HALİT ERGENÇ”

Halit Ergenç, 30 Nisan 1970’de İstanbul’da doğdu. Türk dizi, film ve tiyatro oyuncusu.

Halit Ergenç ortaöğrenimini Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. 1989’da İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri’nden ikinci senesinde ayrılan Ergenç, aynı sene girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümlerini bitirmiştir.

Oyunculuk kariyerinde önemli bir yere sahip olan müzikal, opera ve bale çalışmaları arasında The Adventures of ZAK-New York, Kiss Me Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa bulunmaktadır.

Tiyatro çalışmalarına ise Bugün Git Yarın Gel,Popcorn, Arapsaçı, Sevgilime Göz Kulak Ol oyunlarıyla devam eden sanatçının beyazperdede de rol aldığı önemli projeleri bulunmaktadır. Halit Ergenç’in televizyon kariyerinde Hiç Yoktan Aşk, Ölümün El Yazısı televizyon filmlerini, Böyle mi Olacaktı, Kara Melek, Dedem Gofret ve Ben, Esir Şehrin İnsanları, Zerda, Aliye gibi başarılı dizi projeleri izlemiştir.

Televizyon ve sahne çalışmaları dışında program sunuculuğu ve reklam filmlerindeki performanslarıyla da son derece başarılı olan sanatçı, halen dizilerde başarılı bir görüntü çiziyor.

Büyük Teklif adlı yarışma programını sunarak sunuculuktaki başarısını da ekranlara yansıttı. Sanatçı izlenme rekorları kıran Binbir Gece adlı televizyon dizisinde de rol almıştır. 2006 senesinde bu dizideki rolü ile en iyi erkek oyuncu dalında Altın Kelebek ödülünü kazanmıştır.

Halit Ergenç, ünlü oyuncu Bergüzar Korel ile evlidir ve Ali Ergenç isminde bir erkek çocuk babasıdır.

Tiyatro:

2000 “Bugün Git Yarın Gel” / Yön: Haldun Dormen

1998 “Popcorn” / Yön: Haldun Dormen

1997 “Arapsaçı” / Yön: Haldun Dormen

1996 “Sevgilime Göz Kulak Ol” / Yön: Haldun Dormen.

Ödülleri:

2009 Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro ödülü En iyi Erkek Oyuncu

2006 Altın Kelebek En iyi Erkek Oyuncu (Binbir Gece)

2014 Altın Kelebek En iyi Erkek Oyuncu (Muhteşem Yüzyıl).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir