M. Erhan Durukan: “ÜMİT HALUK BAYÜLKEN”

Ümit Haluk Bayülken, 28 Nisan 2007’de Ankara’da vefat etti. Türk diplomat ve siyasetçi.

Ümit Haluk Bayülken, 1921 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni ve ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Ardından Dışişleri Bakanlığı’na girdi.

1944 de 2. Daire genel Müdürlüğünde Aday Meslek Memuru, III. Kâtip olarak görev yaptı ve 1945 -1947 tarihleri arasında askerlik hizmetini tamamladı.

1947 yılında Hamburg konsolosluğuna atandı. Burada mülteci Türkleri kurtardı. (Görevde kaldığı sürede Milletlerarası Mülteciler Teşkilatı’nın (IRO) Almanya’daki kamplarda yaşayan Türk soyundan mültecileri belirleme ve bilahare bunlardan 20.000’in kadarının Türkiye’ye sevk edilmesini adı geçen teşkilatla işbirliği yaparak sağlamıştır), Merkezde Ortadoğu Dairesi emrinde Afganistan ve İran şube müdürlüğü yaptı.

1964 yılında dışişleri genel sekreterliği (şimdiki adıyla dışişleri bakanlığı müsteşarlığı), 1966 yılında Londra büyükelçiliği ve 1969 yılında Birleşmiş Milletler’deki Türk delegasyonu başkanlığına getirildi. Nihat Erim, Ferit Melen, Naim Talu hükümetlerinde dışişleri bakanlığı yaptı.

Ümit Haluk Bayülken, 1974-1977 yılları arası CENTO genel sekreterliği, 1977 yılından sonra da Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliği görevlerinde bulundu. 12 Temmuz 1980 tarihinde arasında Cumhurbaşkanı Vekili İhsan Sabri Çağlayangil tarafından Cumhuriyet Senatosu üyeliğine atandı. Bu görevi 12 Eylül 1980 tarihine kadar sürdü.

12 Eylül 1980 tarihinden sonra kurulan Bülend Ulusu hükümetinde milli savunma bakanlığı yaptı.

1983 seçimlerinde Milliyetçi Demokrasi Partisi listesinden bağımsız XVII. Dönem Antalya milletvekili seçildi. Bu partinin kendi feshetmesinden sonra da mecliste bağımsız kaldı. Siyasi hayatı sona erdikten sonra ODTÜ’de ve bazı hukuk fakültelerinde dersler verdi.

1984 yılından itibaren Türk Atlantik Konseyi Başkanlığını yürüttü. Bu görevi Nisan 2007 yılındaki vefatına kadar devam ettirdi. Başkanlığı süresinde her yıl düzenlenen ve vefatından sonra da düzenlenmeye devam eden Antalya Uluslararası İşbirliği ve Güvenlik Konferansı’nı Türkiye’ye kazandırdı. Türk Atlantik Konseyi Başkanlığı görevini Bayülken’i takiben Büyükelçi Ömer Akbel yürütmekteydi.

Kitapları:

Cyprus Question and UN (İngilizce), Şubat 1975, Ankara, Minister of National Defence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir