M. Erhan Durukan: “HASAN DİNÇER”

Hasan Dinçer, 24 Nisan 2001’de vefat etti. Siyaset ve devlet adamı, milletvekili, bakan, başbakan yardımcısı.

Hasan Dinçer, 1910 yılında Afyon’un Sandıklı ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini (1933) bitirdikten sonra Hayrabolu Savcısı olarak (1934) devlet hizmetine girdi. Afyon Savcı Yardımcılığı, Balıkesir Savcılığı ve Bolvadin Ceza Yargıçlığı (1938-42) yaptı.

1946’da Demokrat Partinin (DP) kuruluşu sırasında resmi görevini bıraktı ve bu partinin kadrosunda siyasete girdi. Aynı yıl Afyon’dan milletvekili seçildi. Dinçer’in siyasi hayatının birinci dönemi sadece dört yıl sürdü. DP Meclis Grubunda baş gösteren tartışmalarda partinin yöneticilerine karşı çıkanlar arasında yer aldı ve bu partiden ayrılarak aynı yolu izleyenlerle birlikte Millet Partisi (MP)’nin kurucuları arasında (1954) yer aldı. 1950 seçimlerinde aynı partiden milletvekili adayı olduysa da seçilemedi ve on yıl kadar siyasetten uzak kaldı. Bu süre içinde yaşamını avukatlık yaparak sürdürdü. 1957’de MP bir başka partiyle birleşerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) adını alınca o da bu yeni kuruluşun üyesi oldu.

Dinçer, 1960 seçimlerinde CKMP listesinden Afyonkarahisar Milletvekili seçilerek TBMM’ye döndü. İnönü’nün Başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinin üçüncüsünde Başbakan Yardımcılığına getirildi (1963). İnönü’nün son Koalisyon Hükümeti’nde de (1964-65) Milli Savunma Bakanıydı. İnönü koalisyon hükümetlerinin sona erdiği sırada CKMP içinde de görüş ayrılıkları ve anlaşmazlıklar başlamıştı. Dinçer, bu partiden ayrılanlar arasında yer aldı ve Adalet Partisi (AP)’ne geçti (1965). Kısa bir süre sonra yenilenen seçimlerde gene Konya Milletvekili olarak Meclis’e döndü.

İlk Demirel Hükümetinde Adalet Bakanı (1965-69) oldu. 1969 seçimlerinde yeniden milletvekili ve 3. Demirel Hükümetinde (29.7.1970) Devlet Bakanı oldu. 12 Mart 1971 askeri müdahalesinden sonra kurulan Nihat Erim Hükümetiyle birlikte bakanlık görevi sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir