Cesim Tahincioğlu: “AYDIN EMEÇ”

Aydın Emeç, 24 Nisan 1986’da, henüz 47 yaşındayken hayata veda etti. Gazeteci, yazar, yayıncı ve çevirmen olarak Türkiye’nin kültür yaşamına önemli katkılarda bulundu.

Aydın Emeç, 1939’da İstanbul’da doğdu. Gazeteci Çetin Emeç’in kardeşidir.

1968 yılında Cengiz Tuncer ile birlikte ” E Yayınları” nı kuran ve 200’den fazla kitabın yayınlanmasını sağlayan Aydın Emeç, Türkçe’ye kazandırdığı birçok önemli kitapla da tanınıyordu.

Emeç’in çevirdiği kitaplar arasında Jerzy Kosinki’nin Boyalı Kuş ve Adımlar’ı, Richard VVright’m Karaçocuk’u, İlya Ehrenburg’un Fırtınası, Wasconcelos’un Şeker Portakal’), Yaban M uz’u ve Güneşi Uyandıralım’ı, Vasili Vassilikos’un Ölümsüz’ü, Konslanlin Simonov’un Silah Arkadaşları, İnsan Asker Doğmaz’ı, Yaşayanlar ve Ölüler’i, Kazancakis’in Kardeş Kavgası, ítalo Calvino’nun Ağaca Tüneyen Baron’u ve Milán Kundera’nın Şaka’sı bulunuyor.

1982-1986 arasında dört yıldır Cumhuriyet Gazetesi Kültür Sanat-Servisi sorumlusu olarak gazeteciliğini sürdürmekte olan Aydın Emeç, 24 Nisan 1986’da bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Gazeteciler Cemiyeti önüne getirilen Emeç’in cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Emeç, evli ve bir çocuk babasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir