Cesim Tahincioğlu: “YÜKSEL UZEL”

Yüksel Uzel (Katmer), 19 Nisan 1950’de İstanbul’da doğdu. Türk ses sanatçısı.  

Yüksel Uzel’in kızlık adı Katmer’dir. Anne tarafından Çerkes, baba tarafından ise aslen Gürcü asıllı, Rize’lidir. Babası uzun yıllar müteahhit olarak çalışmıştır. 1 ablası, 2 de abisi olan Yüksel Uzel babasının erken vefat etmesi sonucu Lise döneminde eğitimini sonlandırmak zorunda kalmıştır. 1975’te 25 yaşında iken 4 yaşındaki kızı ile İstanbul’a taşınmış, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda korist olarak müzik hayatına atılmıştır.

Sahne ve müzik hayatı:

1978 yılında ise Fahrettin Aslan’ın teklifi ile Büyük Maksim Gazinosu’nda sahne almaya başlamıştır. Kısa bir süre içinde ise assolist olarak sahne hayatına devam etmiştir. 1983 yılında Bir Seni Bir Gülü Öptüm adlı albümü çıkarmış, ancak asıl çıkışını 1987 yılında Yıllar Yorgun Ben Yorgun isimli albüm ile gerçekleştirmiştir. Başarılı sanat hayatının yanı sıra oyunculuk ile de ilgilenmiş, 1988 yılında Islak Sokak adlı sinema filminde Tarık Tarcan ile beraber başrolü üstlenmiştir. Aynı yıl Al Aşkını Ver Gönlümü isimli albüme imzasını atan Yüksel Uzel, tam zirveye ulaştığı yıllarda büyük bir rahatsızlık yaşamıştır. Arka arkaya geçirdiği beyin ameliyatları sonrasında doktor tavsiyesi ile sahne çalışmalarına ve televizyon hayatına veda etmiştir. 1981, 1988 ve 1989 yılında 3 kez beyin operasyonu geçirmiştir. 1993 yılında Turgut Özal’ın vefatı nedeni ile çok Sensiz Bu Yaz adlı son plağını okumuştur.

1988 yılında Islak Sokak adlı sinema filminin yanı sıra, 1989 yılında İz Peşinde isimli dizide konuk sanatçı olarak rol almıştır.

Evlilikleri:

İlk evliliğini 1970 yılında gerçekleştirmiş bu evliliğinden 1971 doğumlu bir kızı vardır. Daha sonra boşanmıştır.

İkinci evliliğini ise Güney Afrika’da ticaret işi ile uğraşan İhsan Börekçioğlu isminde iş adamı ile yapmıştır. Börekçioğlu ile Ankara Dedeman’da tanışmış ve aşık olmuştur. 2000 yılında evlenerek Güney Afrika Johannesburg’a yerleşmiştir. Ancak evliliği 2003 yılında son bulmuş, resmi olarak ise 2008 yılında boşanmıştır. 2000 yılında Amerika Konsolosluğuna yakın bir yerde aldığı bir arsayı havuzlu bir villa haline getirmiştir. Eşinden ayrıldıktan sonra da orada yaşamaya karar vermiş ve yerleşmiş, en son pansiyonculuk yapmaya başlamıştır.

Albümleri:

1983 yılında Bir Seni Bir Gülü Öptüm.

1987 yılında Yıllar Yorgun Ben Yorgun.

1988 yılında Al Aşkını Ver Gönlümü.

1990 yılında Benden Artık Bu Kadar.

1993 yılında ise Sensiz Bu Yaz adlı plak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir