BANGLADEŞ TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ’NİN GAZİANTEP’E ZİYARETİ

Bangladeş Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye atanan yeni Büyükelçisi Sayın Mosud Mannan ndc, Türkiye’nin tarih, kültür ve ekonomi açısından en önemli şehirlerinden biri olan Gaziantep’e 1-2 Nisan 2021 tarihleri arasında iki günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi. Büyükelçi, Gaziantep ziyareti sırasında, mevcut kültürel ve ekonomik ilişkileri Gaziantep’te ki Kamu ve Özel kuruluşların desteğiyle daha da güçlendirmek için olası fırsat ve imkânları değerlendirmek amacıyla çeşitli toplantılar yaptı.

Bilindiği üzere İki ülkenin siyasi liderleri, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Sheikh Hasina, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesine vurgu yaparak yakın bir gelecekte toplam ticaret hacmi için 2 milyar ABD doları hedef koymuştu.

Büyükelçiye ziyareti esnasında, Bangladeş Gaziantep Fahri Konsolosu Sayın Erdal Özdemir, DEİK Bangladeş Masasıeski Başkanı Laura Gök, Gaziantep Şube Askon Başkan Yardımcısı Murat Balcı ve Büyükelçilik Ticaret Koordinatörü Kemal Doğan eşlik etti.

Büyükelçi, Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül’ü ziyaretinde, Bangladeş’in 1971 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonraki başarı öyküsüne ilişkin kısa bilgi verdi. Büyükelçi, “Altın Jübile” olarak adlandırılan Bangladeş’in Bağımsızlığının 50. Yıldönümü ve Ulusun Babası Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman’ın doğumunun Yüzüncü Yıldönümünden de bahsetti. Büyükelçi Mannan, Gaziantepli işadamlarını Gaziantep Kalkınma Ajansı aracılığıyla Bangladeş’te iş yapmaya ve yatırım yapmaya teşvik etmek için Sayın Vali’nin desteğini rica etti.

Büyükelçi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile görüşmesinde  Gaziantep ile Bangladeş’teki uygun bir şehir arasında kardeş şehir anlaşması imzalanmasını teklif etti. Büyükelçi ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Bangladeş Belediyeleri arasında bilgi birikimi paylaşımı için karşılıklı ziyaretlerin önemine değindi.

Büyükelçi Sayın Mosud Mannan ayrıca Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Ferhan Sağım ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Cengiz Şimşek’i ziyaret ederek, Bangladeş’te ticaret ve sanayideki başarılı gelişmeler hakkında detaylı bilgi vermiştir.

Büyükelçi ayrıca Gaziantepli yatırımcıları ve girişimcileri Bangladeş’te “Türkiye Özel Ekonomik Bölgesi” kurmaya davet etti. Büyükelçi, Bangladeş’in mevcut% 5,5 GSYİH büyüme oranıyla dünyanın en hızlı büyüyen beş ekonomisi arasında yer aldığını ve Türk işadamlarını yatırım için beklediklerini söyledi. Büyükelçi ayrıca Kaplan Halı Fabrikası’nı ziyaret etti.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ı da ziyaret eden Büyükelçi, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan iki ülkenin üniversiteleri arasında öğrenci ve akademisyen değişiminin önemini belirtti ve ortak araştırma projeleri yapmayı önerdi. Büyükelçi Mosud Mannan, Gaziantep Üniversitesi’nde okuyan Bangladeşli öğrencilere gösterdiği misafirperverlik için Sayın Rektör’e teşekkür etti.

Büyükelçi Mosud Mannan, 02 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle Gaziantep Otizm Vakfı’nı ziyaret ederek Sayın Gülçin İkizceli ile görüş alışverişinde bulundu ve Vakıftaki çocuklara hediyeler dağıttı.

Büyükelçi Mosud Mannan, salgın durumu düzeldiğinde Bangladeş’i tanıtmak için sık sık Gaziantep’e geleceğini belirtti. Gaziantep ile Bangladeş arasında ticaret, yatırım, eğitim, kültür ve turizm alanlarında yapılabilecek iş birliği fırsatlarına ilişkin Bangladeş’e rapor göndereceğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir