Zerrin Büyükuncu: “PEYAMİ GÜREL”

Peyami Gürel, 11 Nisan 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. Türk ressamdır.

Orta ve Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesinde yaptı. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine girdi. 12 Eylül dönemindeki siyasi çalkantılar nedeniyle yarım kalan eğitiminin ardından sanat ve felsefe üzerine araştırmalarına yoğunlaştı.

1984 yılında evlenen sanatçı ailesine ait iş yerinde babasıyla birlikte çalışmaya başladı. Ancak bu fazla uzun sürmedi. 1986-1988 arasında kayınbiraderi ile turistik bir mağazanın işletmeciliğini yürüttü. Ticaret hayatı ile birlikte araştırma ve deneysel çalışmalarına bir taraftan devam eden sanatçı, 1988 yılında bütün bu süreçlere bir nokta koyarak, eşinin de desteğiyle kendi atölye ve galerisini kurdu.

Bu çalışmalar 1993 yılında kapsamlı bir yapıya kavuştu ve eğitim programları, sergiler ve proje organizasyonları düzenleyen bir merkez haline geldi. Resmin yanı sıra, özellikle geleneksel sanat ve sanatçılarına kapısını açan merkez o dönem için önemli bir boşluğu doldurmuş oldu.

1996-1997 döneminde geleneksel sanatların topluma sevdirilmesi amacıyla canlı olarak yayınlanan haftalık bir TV programı hazırlayıp sundu. Bir dönem Beyoğlu Belediyesi ve Ülker şirketler grubunun sanat danışmanlığını yürüten sanatçı, yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Sanat Galerisinde 1995 yılından bu yana jüri üyesi olarak görev yapmaktadır. Multimedya ve grafik tasarım alanında seçkin yapımlarda da imzası bulunan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında birçok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

Halen, İstanbul Sanat Evi adıyla kurduğu bu merkezin yöneticiliğini yapan sanatçı, resim çalışmalarının yanı sıra, geleneksel sanatlarımızdan ebru,hat, minyatür,tezhip gibi dallarda araştırmalar yaparak bu alanlarda da özgün ürünler vermiştir.

Sanat kariyeri boyunca seyrek olarak kişisel sergi düzenlemeyi kendisine ilke edinmiş ve aynı şekilde az sayıda karma sergiye katılmıştır.

Sanat ifadesi daha çok ontolojik, varoluşsal boyutlarla ilişkilidir. Kadim geleneklerden beslenmeyi çok önemseyen sanatçı, çağdaş bir tavır içinde resim yapmayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir