CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar’dan Polis Haftası mesajı

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Polis Teşkilatının 176’ıncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Uçar, mesajında, kurulduğu günden bugüne anayasaya ve kanunlara bağlılıkla görevini yerine getiren Emniyet Teşkilatının 176 yıldır milletin huzur ve güven içinde yaşaması için büyük bir özveriyle çalıştığını, CHP iktidarında polislerimizin 3600 ek gösterge dahil tüm özlük haklarına kavuşacağını belirtti.

Uçar mesajında şöyle dedi: “

Sadece asayişi temin etmek değil, özellikle son dönemlerde meydana gelen afet, salgın gibi durumlarda Türk Polisi fedakarlığını, azmini, çalışkanlığını ve vatan sevgisini bir kez daha gösterdiğini ifade eden CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, vatandaşımızın huzur ve mutluluğu için görev yapan emniyet teşkilatımız çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyetinin köklü ve temel kurumlarından biridir.

3600  EK GÖSTERGE POLİS KARDEŞİMİZİN ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR.

Polislerimizin özlük hakları vakit kaybetmeksizin tesis edilmeli, her seçimden önce sözü verilen 3600 ek gösterge vaadi de yerine getirilmelidir. CHP iktidarında biz verdiğimiz sözü tutacak haklarını teslim edeceğiz.  Tahsil farkı gözetmeden ek göstergenin adil olarak tıpkı Jandarma’da olduğu gibi polisler arasında da ayrım yapılmadan verilmesi gerekmektedir. Polislerimiz, özlük haklarının Jandarmanın özlük haklarıyla eşitlenmelidir. Yasalar karşısında eşit olan jandarma ile polisi, özlük haklarına gelince birbirinden ayrılması eşitsiz bir uygulamadır.  Bu eşitsizliğe CHP İKTİDARINDA SON VERECEĞİZ.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan bir asker, 5 bin 300 -7 bin 300 TL arası emekli aylığı alırken, polis ise 2 bin 700 – 3 bin 300 TL arasında emekli maaşı almaktadır. Bu haksızlık, hakkaniyetsizlik değil de nedir? Yine askerler kendilerine ücretsiz olarak tahsis edilen lojmanlarda kalırken, polisler ise lojman yetersizliği nedeniyle ikamet sorunu çekmektedir. Polislerimizin ikamet edebilecekleri modern lojman projeleri hayata geçirilmeli ve ekonomik yaşamın zorlukları karşısında desteklenmeli ve görevine tam anlamıyla adapte olması sağlanmalıdır.

POLİSLERİN YAŞAM STANDARTLARINI YUKARILARA TAŞINMALI.

Polislerin yaşam standartlarını yukarılara taşınmalıdır.

Hafta sonları, resmi tatillerde, dini ve milli bayramlarda çalışan emniyet mensuplarımızın fazla mesai ücretleri hakkaniyetli bir şekilde ödenmelidir.

POLİSİMİZİN KORONA GÜNLERİNDEKİ FEDAKARLIĞI

Polislerimizin koronavirüs salgınıyla mücadelede gösterdikleri fedakarlık da göz ardı edilmemelidir.

Polislerimiz canlarını hiçe sayarak salgınla mücadele etmektedir. Karantinadan kaçanların, kurallara uymayanların peşinden polislerimiz koşturmaktadır. Riskli alanlarda, hastanelerde, mezarlıklarda, karantina merkezlerinin kapısında görev yapan polislerimizin bu fedakarlıkları misliyle ödenmelidir.

KILIFINA UYDURUP POLİSİN TAYİNİNİ BAŞKA BİR İLE ÇIKARABİLİR

Tüm kamu çalışanlarımızda olduğu gibi Polislerimiz için de şark görevinin bir zorunluluk. Ancak bunun dışında maalesef polislerin tayin durumlarında belirli çalışma garantisi bulunmuyor. Emniyet müdürü istediği an, kılıfına uydurulmuş bir bahane ile polis memurunun tayinini başka ile çıkarabilir. Bu durum da polisin aile düzenini ve sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle polislerimize coğrafi teminat verilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Öncelikle görevi başında şehit olan kahraman polislerimizi saygı ve şükranla anar, Gece gündüz demeden bizlerin huzuru için mücadele eden tüm Emniyet Teşkilatı çalışanlarımızın Polis Haftası’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir