Cesim Tahincioglu: “KEMAL ILICAK”

Kemal Ilıcak, 9 Nisan 1993’te Ankara’da vefat etti. Türk gazeteci, iş adamı. Gazeteci yazar ve milletvekili Nazlı Ilıcak’ın eşidir.

Kemal Ilıcak, 1932 yılında Amasya’nın Kırseki Köyü’nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Amasya’da okudu. Amasya Lisesini bitirdi. Babası Ali Bey’i altı yaşında iken kaybedince onu annesi Hayriye Hanım büyüttü. İlk ve orta öğrenimini Amasya’da tamamladıktan sonra İstanbul Gazetecilik Okulu’ndan mezun oldu. Gazetecilik öğrenimi gördüğü halde ticaret hayatını seçerek, Kemal Sülker ile Türkiye Birlik gazetesini çıkarması gazeteciliğe geçişi için ilk adım olmuştu. Bunu işçilerin yönetiminde çıkan Tercüman’a ortak olarak girişi izledi.

1952 yılında İstanbul’a gelerek Gece Postası gazetesinde gazeteciliğe başladı. Birlik ve Esnaf gazetelerini çıkardı. 1960 yılında Tercüman gazetesinin sahibi oldu.

Kemal Ilıcak, işletmecilikteki becerisini gazeteciliğiyle birleştirerek Tercüman’ı, verdiği yön ve uyguladığı teknik yeniliklerle Türkiye’nin ön sırada gelen gazetelerinden biri yapmayı başardı.

Tercüman gazetesi, Türkiye’de ilk ilave mecmuayı, ilk kitabı, ilk hediyeyi, ilk ansiklopediyi,1001 Temel Eser Yayınlarını, ilk apartman dairesini, ilk otomobili, ilk konserleri verdi. Almanya’da açtığı matbaada, Tercüman’dan başka yabancı gazetelerin basımını da gerçekleştirdi.

Ekonomik sıkıntıda olan Tercüman gazetesinin 1993’teki sahibi Kemal Ilıcak; Ömerli Barajı yakınlarındaki arsanın İLKSAN’a satışı için aracılık etmekle suçlanmıştı.

Ilıcak, Sedat Çolak’ın sahibi bulunduğu AY-BA İnşaat’a ait arazinin 120 milyar liraya alınıp, 346 milyar liraya satılmasından sorumlu tutulmuştu. Tarihe İLKSAN skandalı olarak geçen bu olay kamuoyuna yansıyınca, Kemal Ilıcak beyin kanaması geçirerek 9 Nisan 1993’te Ankara’da öldü.

Nazlı Ilıcak’la olan evliliğinden iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir