Tahsin Tiryaki: “ERDOĞAN AKLİN”

Erdoğan Aklin, 28 Mart 2013’te İstanbul’da vefat etti. Ekonomi profesörü. İstanbul Ticaret Üniversitesi eski bölüm başkanı.

Erdoğan Aklin, 19 Mart 1936 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’ni bitiren Alkin, 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

İktisat Teorisi Kürsüsü’ne asistan olarak atanan Alkin, 1963’te OECD bursu ile Hollanda’ya gitti ve 1964’te Lahey Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisadi Planlama Bölümü’nü tamamladı.

Alkin, bir süre Hollanda Merkezi Plan Bürosu’nda çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek, 1967’de doçent, 1973’te ise profesör oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olan Alkin’in ”İktisat”, ”Fiyat Teorisi”, ”Gelir ve Büyüme Teorisi”, ”Uluslararası Ekonomik İlişkiler”, ”Turkey’s International Economic Relations” adlı kitapları bulunuyor.

Forum 2023 Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Alkin, ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin ”İktisada Giriş” kitabının makro ekonomi bölümü yazarıdır.

28 Mart 2013 tarihinde vefat etti. Prof. Dr. Alkin için 30 Mart 2013 günü Teşvikiye Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende, Alkin’in oğulları Emre ve Kerem Alkin, taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine Alkin’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve federasyon yönetim kurulu üyeleri, eski başbakanlardan Tansu Çiller, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İlhan Kesici ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazetecilerin soruları üzerine, ”Allah’tan rahmet, ailesine de başsağlığı diliyorum. Eğitim camiası çok önemli bir değerini kaybetti. Alimlerin amel defterleri öldükten sonra da devam eder, eserleri, yetiştirdiği öğrencilerin çalışmaları da amel defterine işlenir. Allah mekânını cennet eylesin. Başımız sağ olsun” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Erdoğan Alkin’in bu millet için çok güzel çocuklar yetiştirdiğini ifade ederek, ”Hem öğrencilerini hem kendi çocuklarını çok iyi eğitti. Allah gani gani rahmet eylesin. Kendisiyle çok güzel anılarımız olmuştu. Onun iktisat dersini kaçırmak istemezdik. İktisat her zaman sıkıcı bir ders olarak görülürdü ama onunla ders yapmak, onun derslerinde bulunmak keyif alınacak bir şeydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller de Alkin’in herkesin çok sevdiği bir hoca olduğunu dile getirerek, Alkin’in öğrencisi olmadığını ancak birçok panelde Türkiye’nin meselelerini konuştuklarını, olaylara çok olumlu yaklaştığını anlattı.

Prof. Dr. Erdoğan Alkin’in cenazesi, Teşvikiye Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir