M. Erhan Durukan: “HASAN CELAL GÜZEL”

Hasan Celal Güzel üç yıl önce; 19 Mart 2018’de akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle 73 yaşında vefat etti…

20 Mart 2018 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devlet töreni düzenlendi. Törenin ardından Hacı Bayram Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Gölbaşı Mezarlığı’na defnedildi.

Vefatının yıl dönümü nedeniyle bugün Hasan Celal Güzel’den bahsedeceğim.

Hasan Celal Güzel, Gaziantep’in eski milletvekillerinden. Turgut Özal hükümetinde devlet bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev yaptı. Milli Eğitim Gençlik ve Spor eski Bakanlarından…

Ara seçimlerinde ve genel seçimlerde Gaziantep’te basın danışmanlığını yaptığım Hasan Celal Güzel, dergimiz Objektif’in yazı ailesinden olup 2 defa “Kapak Konusu” olmuştu. Merhum Hasan Celal Güzel’e Allahtan rahmet dilerken, başta ailesi olmak üzere, sevenlerine ve basın camiasına başsağlığı diliyorum.

HASAN CELAL GÜZEL KİMDİR?

Hasan Celal Güzel 1945 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Makro ekonomi alanında “Türkiye’nin İktisadi Büyüme Modelleri” isimli tezini verdi.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı. Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli rol oynadı. 1983 yılında otuz sekiz yaşında Türkiye’nin en genç başbakanlık müsteşarı oldu.

Çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu’nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler, doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak hizmet verdi ve akademik çalışmalar yaptı.

1986 yılında ara seçimlerde Anavatan Partisi’nden Gaziantep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal hükümetinde devlet bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçilerek Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. 23 Kasım 1992’de Yeniden Doğuş Partisini (YDP) kurdu ve genel başkan seçildi.

1994 Yılı sonunda “Yeni Türkiye” isimli iki aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Sekiz yılda 4 binin üzerinde makale ve 40 bin sayfalık külliyat ortaya çıkarttı. Ayrıca Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi’ni kurarak demokrasi üzerine kitaplar yayınladı. 1998 yılında Cumhuriyet’in 75’inci yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir “Cumhuriyet” çalışması, Osmanlı’nın 700’üncü kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik “Uluslararası Osmanlı Araştırması” ve 2002 yılında 21 ciltlik “Uluslararası Türkler” çalışmasını gerçekleştirdi.

ÖPÜŞME VE EL SIKIŞMA ŞAMPİYONUYDU

Hasan Celal Güzel, vatandaşlarla el sıkışmalarıyla da biliniyordu. Bir yazısında da şöyle diyordu: “Efendim, bendeniz bildiğiniz gibi bir vakitler öpüşme ve el sıkışma şampiyonu idim. Siyaseti halka yakın şekilde yapma ekolünün başta gelen temsilcisi olarak bulunuyordum. Bu konuda rahmetli pirimiz Kasım Gülek’i de, üstadımız Demirel’i de geride bırakarak 10 milyon kişi ile el sıkıştım, öpüştüm, hatta bu sahadaki kendi icadım olan “elense” metoduyla güreştim. “Tank Hasan” olarak günde 20 saat vaziyetim bu idi. “Peki o halde, ne diye yıllarca öpüşüp durdun be adam?” diyecek olursanız buna şu cevabı vereceğim: Sermayesine politika yapıyordum. İnsanımıza sarılıp öpmekten başka çarem yoktu ki!… Her öptüğüm bana oy verseydi, şimdi çoktan başbakan olmuştum. Ne yapalım ki, benim necip milletim beni öptü de, başkasına oy verdi…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir