İsmail Kırımoğlu: “İLHAN FEYMAN”

İlhan Feyman, 14 Mart 2014 günü yaşamını yitirdi. Türk caz müzisyeni ve trompetçi.

1953 yılında Yaşar Güvenir Orkestrası’na katılan Feyman, 1958 yılında İlhan Feyman ve Arkadaşları Müzik Grubu ‘nu kurdu.

İlhan Feyman, 1930 yılında Ankara’da doğdu. Bursa Askeri Lisesi’nde okudu. Son yıllarını Muğla’nın Bodrum ilçesinin Göltürkbükü beldesinde geçiren ve özellikle yaz aylarında Bodrum’da verdiği konserlerle ilgi uyandıran sanatçı, Yaşar Güvenir Orkestrası’na katıldı (1953).Daha sonra Orhan Sezener ve Şevket Yücesaz ile çalışan Feyman, kendi adına bir topluluk kurdu (1958).

1970’li yıllarda bir gece kulübü açtı ve orada müzik çalışmalarını devam ettirdi. Sayısız konserler vererek adını geniş kitlelere duyurdu. Caz dünyamızın trompet ustası İlhan Feyman müziğimizin ezgilerini caza taşıdı.

İlhan Feyman, caz sanatımızın kilometre taşlarından biriydi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve iki yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldıktan sonra tedavi için İstanbul’a giden ünlü caz ustası ve trompetçi 85 yaşındaki İlhan Feyman İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 14 Mart 2014 günü yaşamını yitirdi. Sanatçı İlhan Feyman’ın cenazesi 14 Mart Cuma günü Şakirin Camii’nde kılınan ikindi namazından sonra Bodrum’da toprağa verildi.

Sanatçı, ünlü spiker Gülgûn Feyman’ın amcasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir