İsmail Kırımoğlu: “KENAN PARS”

Kenan Pars, 10 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da 88’inci doğum gününde vefat etti. Türkiye Ermenisi tiyatro, sinema ve dizi sanatçısı, yönetmen. Bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerini canlandırdı.

Asıl adı Kirkor Cezveciyan olan Kenan Pars, 10 Mart 1920’de İstanbul Üsküdar’da doğdu. Zonguldak’ta bir buçuk yıl kaldıktan sonra ailesiyle İstanbul’a döndü. Liseyi bitirmeden okuldan ayrıldı.

Ermeni asıllı Türk vatandaşı, sinemamızın sevilen kötü adamı Kenan Pars Bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerini canlandırdı.

Kenan Pars, Türk filmlerinin klişe senaryolarındaki kötü adam rollerinin vazgeçilmezlerindendi. Hem sarışın hem mavi gözlü olması, Erol Taş misali değil de kent soylu, mevki sahibi zengin kötü adam rollerini canlandırmasını sağladı.

Askerliğimi Balıkesir’de yaptı, Kendi tabir ile Gayrimüslim olduğu için eline silah yerine kazma kürek verdiler.

3 yaşından ölümüne kadar Bakırköy’de yaşayan Kenan Pars, İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kendi adını taşıyan bir Milli Piyango bayii işletiyordu.

Ermeni asıllı Konyalı bir Türk olan Dikran Uhi ile evli ve bu evlilikten Narin ve Linda iken Çiğdem isimlerinde iki kızı var. Kızlarından biri, Aktör Ayhan Işık’ın ablasının oğluyla evlendi

Sinemamızın sevilen kötü adamı Kenan Pars , 10 Mart 2008 de Akciğer kanseri nedeniyle vefat etmiştir, cenazesi Bakırköy Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen törenin ardından Bakırköy Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Senaryosunu yazdığı filmler:

1. Cinayet gecesi (1963)

2. Oğlum (1961)

Yönetmenlik yaptığı filmler:

1. 1961 Oğlum

2. 1962 Derdimden Anlayan Yok

3. 1963 Cinayet gecesi

4. 1964 Ölüm Allah’ın Emri

5. 1965 Aklın Durur

6. 1966 Bir Ateşim Yanarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir