Faruk Çalışkan: “GÜLİSTAN GÜZEY”

Gülistan Güzey, 6 Mart 1987’de İstanbul’da vefat etti. Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.

Gülistan Cemali Güzey, 17 Mayıs 1927’de İstanbul’da doğdu. Tiyatro ve sinema sanatçısı olan Gülistan Cemali Güzey, Türk sinema ve tiyatro tarihinin önemli oyuncularından biridir. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçı, 1940’lı yıllarda sinema filmlerinde de rol almaya başlamış, döneminde başrol oyunculuğu da yapan Güzey, birçok başarı kazanmıştır.

Henüz 6 aylık iken babasını kaybetti. Parmakkapı 29’uncu İlkokul’dan sonra Beyoğlu İkinci Ortaokulunda okudu. Son sınıfta okurken gazetelerde ‘ Şehir Tiyatrosu kadın artist namzedi arıyor’ diye bir ilan görür.

Güzey o günleri şöyle anlatıyor: ”50 kişi imtihana girdik Perihan Tedü ile kazandık. Sonra hemen kadroya girdik. 1943’te 100 lira aylık önemliydi. Annem önce bir hafta yüzüme bakmadı. Tiyatroya girdiğim 1943 yılında Dertli Pınar filmiyle sinemaya başladım. 44’te oynadığım Hürriyet Apartmanı büyük sükse yaptı. Şimdiki Lüks sinemasında uzun süre gösterildi. Bu filmdeki başrol için o zaman 300 lira almıştım. Filmin başarısı üzerine Necip Erses 200 lira ekstra prim verdi. Sonra zaten piyesler birbirini kovaladı”.

1942’de bir gazete ilanıyla İstanbul Şehir Tiyatroları’nda giren ve yıllarca tiyatrolarda görev yapan sanatçı, 1940’larda sinema filmlerinde rol almıştır. Döneminde başrol oyunculuğu da yapmıştır.

Güzey, ilk evliliğini 1946 yılında gazeteci Ümit Deniz ile yapmış ve 1951’de biten bu evlilikten 1947 yılında bir oğlu olmuştur. Bu yüzden bazı filmlerde soyadı Deniz diye geçer. 1953 yılında sinemacı Kamil Cemali ile evlenir. Bu evlilik ise 6 yıl kadar sürer ve çift boşanır.

Birçok filmde başrol olan Güzey 1964’te sinemaya ara verir. 4 yıl sonra Ülkü Erakalın’ın yönettiği Paydos adlı film ile tekrar dönüş yapar sinemaya. O tarihten sonra başrol yerine teyze rollerinde çıkmaya başlar. Bir süre sonra sinemaya ara verir. Üçüncü evliliğini iş adamı Suat Baydur ile yapar. Lakin aradığı sevgiyi yine bulamaz ve boşanır. 74’te oğlu Müfit doğar.

Gülistan Güzey, 6 Mart 1987 tarihinde yaşadığı mutsuz evlilikler ve sinema sektörünün ilgisizliği onu üzüntü içerisine sokar. Üzüntüden dolayı Akciğer Kanserine yakalanır. Akciğer kanseri nedeniyle ölmüştür. Sanatçının naaşı vefatından sonra bir süre yoğun kar yağışı nedeniyle defnedilemez. Ancak 14 Mart 1987 tarihinde Zincirlikuyu Mezarlığı ‘na defnedilebilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir