Tahsin Tiryaki: “DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ”

Bugün 9 Şubat; Dünya Sigarayı Bırakma Günü… “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” başlığı altında tertip edilen etkinliklerin amacı; sigara kullanma alışkanlığı olan vatandaşların sigaranın zararları hususundaki bilgilerini pekiştirmek ve arttırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına neden olacak bazı davranış değişikliklerine yol açmaktır.

Dünya üstünde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biri sigara tüketimidir. Ciddi bir halk sağlığı problemi olan sigara kullanımı ayrıca birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen kötü bir alışkanlıktır.

Sigara tüketildiği an vücut olumsuz yönde etkilenmeye başlar, nabız yükselir, kişi daha hızlı nefes alıp vermeye başlar, kan dolaşımı yavaşlar. Sigara, içinde ortalama 3700 zehirli madde içeren bir karışımdır. Bunların büyük kısmı kanserojendir.

Bu maddelerin en zararları karbonmonoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımına karışır. Bunun neticesinde zaman içerisinde bazı akciğer ve diğer organlarla ilgili hastalıklar başlar. Sigara kullanan insanlar daha sık grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanırlar.

Her sene dünyada ortalama 2.500.000 kişi sigaranın yol açtığı hastalıklar sebebiyle hayatlarını kaybetmektedir. Sigaranın yol açtığı en önemli ölüm nedeni akciğer kanseridir, bunu kalp hastalıkları ve diğer kanser çeşitleri takip etmektedir.

Tüm bu olumsuz etkilerine rağmen sigara terk edildiği andan itibaren vücut kendi kendini onarmaya başlar. Ancak 10 sene içerisinde vücut hiç sigara içmemiş bir insanın vücudu haline gelebilmektedir. Sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklememeliyiz, zira böyle bir durumda vücudunuzun kendini tamir etmesi için yeterli vaktimiz olamayabilir.

Sigara içilen bir mekânda bulunmak ve bu mekândaki kirli havayı teneffüs etmek pasif sigara kullanımı şeklinde ifade edilmektedir. Pasif sigara kullanımı, yani sigara içilen bir mekânda bulunmak da, ne yazık ki aktif sigara kullanımının yol açtığı hastalıklara aynı oranlarda sebep olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 senesinden bu yana 9 Şubat, “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak anılmaktadır. Ülkemizde de aynı tema ile bazı aktiviteler düzenlenmektedir.

“Sigara içmeyin, bulunduğunuz ortamlarda sigara içilmesine izin vermeyin, içilen ortamlardan uzak durun.”

“Araştırmalara göre, sigarayı aniden bırakmadaki başarı yüzde 80, yavaş yavaş bırakmadaki başarı ise ancak yüzde 6’dır” denilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında bağımlılara, kararlı olup sigarayı aniden bırakmaları tavsiye edildi. Sigarayı bırakmanın hemen ardından vücutta nelerin olabileceği konusunda da bilgi verilen Bakanlık mesajında, sigara bağımlısının, sigarayı bıraktıktan sonra kalp atışlarında düşmenin yaşanacağını, el ve ayaklarına daha fazla kan gideceğini, 8 saat sonra zehirli karbon monoksit kırmızı kan hücrelerinin temizlenip yerini oksijenin bırakılacağını, 2 gün sonra da tat ve koku alma duyusunun yeniden işlev göreceğini, 3 ay sonra akciğer kapasitesinde artış olacağını, 9 ay sonra bağışıklık sisteminin güçleneceğini, öksürükte azalma olacağını, 2 yıl sonra da koroner kalp hastalığı geçirme olasılığının azalacağını, 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riskinin azalacağını, 15 yıl sonra kalp krizine yakalanma riskinin sigara içmeyen birinin risk seviyesine düşeceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir