Faruk Çalışkan: “MÜZEYYEN SENAR”

Müzeyyen Senar, 8 Şubat 2015’te İstanbul’da vefat etti. Devlet Sanatçısı ve Cumhuriyet’in Divası gibi unvanları olan Müzeyyen Senar, Türk Sanat Müziği’nin efsanevi sanatçısı.

Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda annesiyle birlikte mevlitlere gitmeye başladı. Bir süre sonra annesi evi terk edip İstanbul’a yerleşti. Bu olaydan üç sene sonra Müzeyyen Senar’da İstanbul’a taşındı.

Eğitimine İstanbul’da devam ederken, okuldaki müzik öğretmeni vesilesiyle Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kayıt yaptırdı.

Öğretmenleri tarafından güçlü bir sese sahip olduğu söylenen Müzeyyen Senar, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli isimlerinden de dersler aldı.

Müzeyyen Senar, 1932 senesinde İstanbul Radyosu’nda söylemeye başladı.

Türk Sanat Müziği’ni çok seven Mustafa Kemal tarafından yorumu beğenilen Senar, Mustafa Kemal’in özel meclislerinde şarkı söyledi.

Yurt dışındaki ilk konserini Paris’te verdi.

Son sahne konserlerini 1983 senesinde İstanbul’da verdikten sonra sadece nadiren özel meclislerde şarkı söyledi.

2004 senesinde 73. Sanat Yılı sebebiyle düzenlenen konserde kısa süre sahne aldı.

Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu. Müzeyyen Senar Atatürk’ün en sevdiği sanatçılardan biriydi.

2006 senesinde İzmir’deki evinde beyin enfarktüsü geçirdi ve hastaneye kaldırıldı.

Bodrum’da hayatına devam ederken 2015 senesinin Ocak ayında Darüşşafaka Urla Yaşam Merkezi’ne getirilen Müzeyyen Senar 8 Şubat 2015 tarihinde saat 07.00’da tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 97 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir