Bayrak: “Şehrimize, Gazilik Ünvanı Verilişinin 100.Yıldönümü Kutlu Olsun”

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, 8 Şubat Ayıntap’a “Gazilik” unvanı verilişinin 100. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bayrak yayımladığı mesajda; “Gazi Şehrimize T.B.M.M. tarafından ‘Gazilik’unvanı verilişinin 100. yıldönümünü İstiklal Madalyalı ve dünyada ‘Gazi’ unvanına sahip ilk ve tek şehir olarak kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Milli Mücadele’de, Anadolu’daki her şehir ve kasabanın kendi yazgısı ile baş başa kaldığı ve çaresizlik içinde, bir çıkış, bir ümit aradığı o kara günlerde, Anteplilerin hiçbir yardım ve destek almadan gösterdikleri şanlı direniş, bağımsızlık mücadelesi tüm yurda ilham olmuştur.

Kahraman Antepliler, ‘Verdün sizin için neyse Antep de bizim için o kadar azizdir. Bizim için şerefli bir ölüm veya müdafaadan başka çare yoktur.’ diyen Özdemir Bey gibi, azim, inanç ve kararlılıkla direnerek; Şahinbey’lerin, Karayılan’ların ve daha nice adsız kahramanların öncülüğünde 6317 şehit verme pahasına kahramanlık, yiğitlik ve cesaret timsali olmuşlardır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu destansı mücadeleyi ölümsüzleştirmek için, 8 Şubat 1921 tarihinde şehrimizin adını ‘Gazi’ unvanı ile taçlandırmıştır.

100.yıldönümünü büyük bir onur ve coşkuyla kutladığımız ‘Gazi’lik günümüzde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, bütün hemşerilerimin Gazi’lik gününü kutluyorum,” dedi.                                                                  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir