2021 AFET EĞİTİM YILI VE “İRAP” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep’te kamu kurum ve kuruluşların yöneticilerine İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) ve 2021 Afet Eğitim Yılı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Davut Gül Başkanlığında, Şehitkâmil Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İl Afet Müdürü Bekir Şen ve diğer ilgililer katıldı.

Programda konuşan Vali Gül, afet ve diğer doğa olaylarının ne zaman geleceğinin belli olmadığını onun için her an gelecekmiş gibi herkesin hazırlık olması gerektiğini söyleyerek zihinsel bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Afet Eğitim Yılı olarak ilan edildiğini dile getiren Vali Gül,  geçen sene 7 İlde pilot olarak hazırlanan Afet Risklerini Azaltma Eylem Planının tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de hazırlanacağını kaydetti.

Diğer konularda olduğu gibi afet noktasında da şehirdeki işbirliğinin önemli olduğunun altını çizen Vali Gül,  şehrin eğitiminde herkese görev düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Eğitim konusu sadece kamu görevlilerinin, bu işin profesyonellerinin değil Gaziantep’te yaşayan 2 buçuk milyon vatandaşımızın tamamını ilgilendiren bir konu. Okullar, işyerleri başta olmak üzere STK’lar, siyasi partiler gibi toplumda herkesin hem bireysel anlamda bu farkındalığın oluşturulması hem de görev alanı itibari ile ne yapacağını bilmesi çok önemli. Çünkü afetlerin nerede ne zaman geleceği belli olmaz. Her konuda bilinçli ve hazırlıklı olmak lâzım.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ise “Bu ülkenin en büyük gerçeği deprem. Deprem öldürmüyor, yüksek teknolojiyi kullanan Japonya örneğinde olduğu gibi çürük binalar, bilinçsizlik, eğitimsizlik öldürüyor” ifadelerini kullanarak yapılanların hayata geçirilmesinin önem arz ettiğine işaret etti.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen de İl Afet Risk Azaltma Planının oluşturulması için izlenecek yol ve yöntemler hususunda hazırlanan sunum ile katılımcılar bilgilendirildi.

Katılımcılara afet sunumunda aktarılan bilgiler ise şöyle:

“2021 yılı içerisinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı iki önemli projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamıştır.

Birincisi; 2021 Afet Eğitim Yılı.

İkincisi; İl Afet Risk Azaltma Planı.

İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının da açıkladığı gibi 2021 yılında yaklaşık 51.000.000 kişiye ulaşılarak Afet Farkındalık Eğitimi alması hedeflenmektedir.

Bunu İlimize oranlarsak yaklaşık 1.270.000 kişiye Afet Farkındalık Eğitimi vermeyi hedeflemekteyiz. Bu nedenle İlimiz genelinde öncelikle Kamu çalışanları üzerinden Pandemi koşulları da göz önüne alarak video konferans yoluyla ulaşmaya çalışılacaktır.

2021 yılında önemli bir diğer faaliyetimiz ise İl Afet Risk Azaltma Planının (İRAP) hazırlanması.

Kısaca İRAP olarak söylediğimiz İl Afet Risk Azaltma Planı Afadın değil İlin planı olacaktır. Planı Hazırlarken, Kamu Kurumları, Yerel Yönetimler, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları Paydaş kurum olarak müşterek çalışacaktır.

Paydaş kurumlarla yıl içerisinde 2 çalıştay yapılacak ve teknik kurullarımızla değerlendirme toplantıları ile İlimizi etkileyen öncelikli Afetler berlirlenecek.

Bu afet türlerinin oluşturduğu Riskler belirlenecek, bu riskleri ortadan kaldırmak içinde yapılması gereken eylemler hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu plan Eylül ayı itibariyle bitirilerek, plandaki belirlenen eylemlerin hayata geçirilmesi için;

Kısa, Orta ve Uzun vade hedefler belirleyerek bu planın adım adım uygulanması sağlanacaktır.

Planın uygulama süresi 5 yıl olacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir