Vali Davut Gül, “Ailenin ve Sosyal Yaşamın Güçlenmesi Gerekiyor”

Gaziantep’te İlk Aile ve Dini Rehberlik Merkezi yaptırılacak…

Vali Davut Gül,  “Ailenin ve Sosyal Yaşamın Güçlenmesi Gerekiyor”

Gaziantep’te ailenin güçlendirilmesine önemi katkı sunacak ilk Aile ve Dini Rehberlik Merkezi hayırsever tarafından yaptırılacak. Ailenin korunması ve güçlendirilmesi noktasında önemli bir işlevi yerine getirecek olan rehberlik merkezi için protokol imza töreni düzenlendi.

Gaziantep Valiliğinde düzenlenen törene, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Yaygın Din Eğitim Daire Başkanı Sedide Akbulut,  İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Hayırseverler Asım Kökoğlu ile Murat Kökoğlu katıldı.

Vali Davut Gül, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, hayatımızı düzenleyen bir dine mensup olduğumuzu belirterek İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in sadece mezarlıkta değil, her zaman okunması gerektiğini ifade eden şiirinin dizelerini paylaştı.

Özellikle ailenin güçlendirilmesine dikkat çeken Vali Gül, “Ailenin, sosyal yaşamın güçlenmesi gerekiyor. Bizim çocuk, kadın, erkeklerin eğitimi noktasında bazı eksikliklerimiz var. Bu eksiklikleri ise gerek Diyanetin gerek Müftülüğün bu tür merkezleri ile gidereceğiz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah neticeleri de hayırlı olmuş olur.  Şimdiye kadar olmaması bir eksiklik ama bu eksikliği tez zamanda tamamlayıp önümüze bakacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Beledi Başkanı Fatma Şahin, “Bu mesele çok hayati bir mesele. Çocuklarımızın okullara ihtiyacı var ama bizim toplumumuza baktığımız zaman biz ataerkil bir toplumuz. “Biz bugün güçlü bir millet, güçlü bir toplumsak, bu gücü sağlıklı bireylerimizden ve güçlü ailelerimizden alıyoruz. Ailelerimizin güçlü bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Aile dağılınca yuva dağılıyor, toplum dağılıyor. Maalesef zamanın ruhuna baktığımız zaman küreselleşmenin, kentleşmenin, dijitalleşmenin en çok ailelerimizi, aile değerlerimizi etkilediğini görüyoruz. Biz o yüzden gençlerimizin, evlilik öncesinden, evlilik sırasında yaşanacak sorunların çözme kapasitesini arttırmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullanarak, merkezin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yaygın Din Eğitim Daire Başkanı Sedide Akbulut, ise kadının, ailenin, annenin Antep için neler ifade ettiğini Antep Müdafaasının sergilendiği bir müzeyi gezerken birebir şahit olduğunu ve bundan çok etkilendiğini ifade ederek, “ Bu yeni yapılan adım, bu yeni yapılan hayır tekrar Gaziantep için, anneler için kadınlar için gerçekten hem ailenin hem huzurun hem de gelecek neslin çok sağlam adım atabileceği, endişelerinden sıyrılabileceği, sorunlarına hem dini hem de psikolojik anlamda çare bulabileceği bir mekân olması hasebiyle beni çok mutlu etti. Teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar ise şunları söyledi.

“Bugün, aile ve dini rehberlik merkeziyle ilgili bir protokol için buluştuk. Aile bizim medeniyetimiz için toplumumuzun mihenk taşı. Dolayısıyla aile kurumu, millet olarak bizim tarih sahnesinde var oluşumuzu sağlayan en önemli müesseselerden birisidir. Toplumu, aile konusunda bilgilendirmek, aileye yönelik manevi destek sağlamak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışma alanları içerisinde yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ülkemizin hemen hemen her yerinde aile dini merkezlerini kuruyor. Aileye, çocuğa, kadını güçlendirecek, katkıda bulunacak, eğitim faaliyetlerinin organize edileceği bir merkez öngörülüyor. Gaziantep’te göreve başladıktan sonra bu doğrultuda bir çalışma yapmamız gerektiğini fark ettik. Bununla alakalı yola koyulduk. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bu hususu paylaştık. Sağ olsunlar, her konuda olduğu gibi bu konuda da bizim önümüzü açtı. Alanla alakalı gerekli tahsis çalışmalarını tamamladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir