BAKAN KARAİSMAİLOĞLU VE BAKAN GÜL GAZİANTEP’TE…

Ziyaret kapsamında yapımı devam eden Gaziantep Havalimanı yeni terminal binası ve apron inşaat alanında incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, inşaat çalışmalarında şu ana kadar gelinen aşamalar ve devam edecek olan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Terminal binası incelemesi sonrasında Gaziantep Valiliğini ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu ve Gül, burada Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri ve oda başkanları ile değerlendirme toplantısı yaptı.

GAZİRAY İÇİN ELEKTRİKLİ TREN SETİ ALIMI İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Gaziantep Valiliği ziyareti sonrasında Büyükşehir Belediyesine geçen Bakan Karaismailoğlu ile Gül, burada “Gaziray Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni”ne katıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri ve diğer protokol üyelerinin de bulunduğu törende konuşan Bakan Karaismailoğlu, Gaziantep için büyük önem arz eden, Gaziray projesinde kullanılacak araçları üreten TURASAŞ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında çok önemli bir iş birliğinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İzban ve Ankara’da Başkentray’ın ardından Gazianteplilere de metro konforunda modern banliyö hizmeti vermek üzere Gaziray’ı kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, “Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle geliştirildi. 2,3 milyar liralık dev bir yatırımla Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometrelik 4 hat demir yolu inşaatı, 16 istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapacaklarını, güzergâhın 20 kilometresini tamamladıklarını, 16 istasyondan 11’ini bitirdiklerini anlatan Karaismailoğlu, kalan 5 istasyon, depo inşaatı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ve güzergâhın aç-kapa kısmı olan kalan kesiminde çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise Gaziantep’e büyük bir projenin kazandırılmasının mutluluğunu ve sevincini yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“”Eskiden kara tren vardı şimdi hızlı tren dönemine geldik. Bugün Gaziantep’ten trene bineceğiz, İstanbul’da saatler sonra işimizi yapacağız, akşam gerekirse Ayasofya da namazı kıldıktan sonra İstanbul’u gezip isteğimiz zaman Gaziantep’e döneceğiz. Bu büyük bir başarıdır, büyük bir vizyondur. Bu Gaziantep’e, Türkiye’ye yapılan bir hizmettir. Biz hizmetleri yaparken hizmeti alan kişinin siyasi düşüncesine, felsefesine, meşrebine, mezhebine, inancına bakmayız. Bu ülkenin vatandaşıysa 83 milyon vatandaştır, bu ülkenin tapusu ondadır ve en büyük hizmete layıktır. Ulaşımda, adalette, sağlıkta, eğitimde ‘layıktır’ anlayışıyla ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

Açılış konuşmalarının ardından Bakanlar Gül ve Karaismailoğlu’nun nezaretinde TÜRASAŞ Genel Müdürü Metin Yazar ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü arasında protokol imzalandı.

GAZİRAY TÜNEL İNŞAATI VE GAZİANTEP-NİZİP-BİRECİK YOLUNDA İNCELEME

Bakan Karismailoğlu ile Bakan Gül’ün Gaziantep programı Gaziray tünel inşaatı ve Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu inşaat alanı incelemesi ile devam etti.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ve diğer ilgililerin eşlik ettiği Gaziray Tünel İnşaatında açıklamada bulunan Bakan Karaismailoğlu, burada Gaziray’ın kent için önemine değinerek “26 kilometrelik hat var. İnşallah bunu yılsonuna kadar bitireceğiz. Biliyorsunuz bugün belediyemizle çok önemli bir imza attık. Bu raylarda kullanılacak araçları TÜRASAŞ aracılığıyla yerli imkânlarla üreteceğiz. Yerli firma olması çok önemli. Çünkü önceki yıllarda bunun çok ciddi sorunlarını yaşadık, özellikle de İstanbul’da. Yedek parçasından bakımına kadar dışa bağımlıydık. Son yıllarda yaşadığımız gelişmelerle yerli imkânlarımızı kullanmaya başladık. Yeni hatlarımızda da yerli araçlarımızı kullanıyoruz. Zaten yüksek teknolojiyi ihraç eder duruma geldik. Sorumluluğumuzu biliyoruz, inşallah vaat edilen süreden daha kısa zamanda projeyi bitirip araçları kullanmaya başlarız.”  ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise projede emeği geçen işçisinden mühendisine kadar herkese teşekkür etti.

GAZİANTEP-NİZİP BÖLÜNMÜŞ YOL ÖNÜMÜZDEKİ AY BİTMİŞ OLACAK

Gaziantep-Nizip-Birecik Karayolu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Burada geçtiğimiz aylarda hızlı bir çalışma oldu. Önümüzdeki ay itibari ile Gaziantep-Nizip arası bölünmüş yolu, standardı yükseltilmiş, konforlu, güvenli bir yol olarak tamamını bitirmiş olacağız. Yine devam eden projelerimizi de en kısa zamanda bitirmek için büyük bir özveri ile işlerimizi takip edeceğiz” diye konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de söz konusu yolun yaşanan çok fazla kaza nedeniyle “ölüm yolu” olarak adlandırıldığına dikkat çekerek, “Bu yolda sayın bakanımızın destekleriyle çok önemli mesafe alındı. Bugün burada somut adımları görmek, hemşehrilerimiz için heyecan verici. İnşallah en kısa sürede bu yol tamamlanacak ve tarihi İpek Yolu rahatlıkla katedilebilecek. Bir hayal daha böylece gerçekleşmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu ile Bakan Gül, Gaziantep-Nizip-Birecik Karayolu Şantiyesi incelemesinin ardından İlden ayrıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir