İsmail Kırımoglu: “EGE ERNART”

Ege Ernart, 21 Ocak 2002), Türk şair, tiyatro ve sinema oyuncusu, reklamcı.

Ege Ernart, 6 Mart 1937’de İstanbul’da doğdu. 1959’da Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümüne yazıldı. Daha lise yıllarından başlayarak şiir, tiyatro, oyunculuk, yönetmenlik ve felsefeyle ilgilendi. Sınıf arkadaşları arasında Erol Günaydın, Asaf Çiğiltepe, Bilge Zobu, Ergun Köknar, Duygu Sağıroğlu ve Çetin İpekkaya gibi ileride onun gibi tiyatroyu meslek olarak seçecek isimler vardı. Üniversitedeyken farklı tiyatrolarda profesyonel olarak sahneye çıktı. 1963 yılında Arena Tiyatrosu’nda sahnelenen Jaroslav Hašek’in Aslan Asker Şvayk adlı oyununda sarhoş papaz Katz rolünü üstlendi. Bu rolü oynarken Amerikalı yönetmen Jules Dassin’in dikkatini çekti. Dassen o sırada konusu Türkiye’de geçecek olan Topkapı adlı bir macera filminin hazırlıkları içindeydi. Jules Dassin ABD’de McCarthy’nin hışmına uğramış ve ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. Fransa’ya yerleşmişti ve kariyerine bu ülkede devam ediyordu. Ege Ernart, Jules Dassin’le beraber Paris’e giderek dokuz ay boyunca Topkapı filmindeki rolüne hazırlandı. Bu eğlenceli soygun filminde Topkapı Müzesi’nde bir soygun planlayan uluslararası bir çetenin peşine düşen Türk istihbarat şefi Binbaşı Ali Tufan rolünü oynamıştı. Sonraki iki yılda iki Türk filminde daha oynadı.

1968 yılında Manajans’ta metin yazarı olarak reklamcılığa başladı. Burada yakın dostu Ferit Edgü’yle birlikte çalışıyorlardı. Birlikte reklamcılık dilinde yeni bir çığır açtılar. O tarihlere gelinceye kadar çeviri kokan bir Türkçeyle yazılmakta olan reklam metinlerini sade ve gündelik bir Türkçeyle yazmayla başladılar. Bu da reklamların vuruculuğu arttırdı. Bu ajansta birlikte çalıştığı reklamcılar arasında Vural Sözer, Egemen Berköz ve Eli Acıman’ın yanı sıra sonradan Türk sinemasında ünlü bir yönetmen olacak olan Yavuz Turgul da vardı. Ernart, 1971’de Ferit Edgü ve Affan Başak ile birlikte kendi reklam ajansı Ajans Maya’yı kurdu. 1976’da bu kez de Ajans Konsey’i kurdu. İzocam, Tofaş, Beymen, Shell gibi büyük kampanyalara imza atmış, E.C.A. için Bay Elmor karakterini yaratmıştı.

1979 yılında bağımsız (freelance) reklam yazarlığı ve yönetmenliğine başladı. Bu Türk reklamcılık tarihinde ilk kez oluyordu. TÜSİAD kampanyasını ve Anavatan Partisi’nin 1983 ve 1984 seçim kampanyaları ile Turgut Özal’ın “İcraatın İçinden” programlarını yaptı, metinlerini yazdı.

Ege Ernart, 21 Ocak 2002’de akciğer kanseri nedeniyle öldü.

Tiyatro oyunları:

“Zilli Zarife” – Seyircilerin arasında oturan bir sivil polis

“Aslan Asker Şvayk” – Sarhoş papaz Katz (Arena Tiyatrosu) (1963)

“Übü” (Arena Tiyatrosu)

“Kayıp Mektup” (Arena Tiyatrosu) (1963)

“Konserve Asker” (Özel Kadıköy Tiyatrosu) – (1964) Çevirmen: Halit Akçatepe

“Hizmetçiler” – Sahneye koyan Ege Ernart (Gen-Ar Tiyatrosu) (1965)

“Albay ve Ben” (Özel Kadıköy Tiyatrosu) (1965)

“Ah Biz Eşekler” – (Gen-Ar Tiyatrosu) (1966) Eser: Aziz Nesin

“Kır At” – Hem oyuncu hem sahneye koyan (Gen-Ar Tiyatrosu) (1968)

“İttihat ve Terakki” – Abdülhamit (Dormen Tiyatrosu ve Gülriz Sururi Engin Cezzar Topluluğu ortak yapımı) (1969).

Filmografisi:

1964 – Topkapı – Binbaşı Ali Tufan

1965 – Tehlikeli Adımlar – Abdi

1966 – Fakir ve Mağrur – Engin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir