‘KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR’ PROJESİ KAPSAMINDA HAYVAN TESLİMİ BAŞLADI

VALİ DAVUT GÜL, “PROJEYE İLK BAŞLAYIN İLLERDEN BİRİSİ GAZİANTEP”

Gaziantep’te, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediye,  Ziraat Bankası Gaziantep Bölge Müdürlüğü ve Gaziantep İl Tarım Orman Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi kapsamında temin edilen küçükbaş hayvanlar yetiştiricilere teslim edildi.

Proje kapsamında hak sahiplerine temin edilen küçükbaş hayvanların ilk teslimi için Almalı Kırsal Mahallesi’nde tören düzenlendi. Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Nihat Deme, Ziraat Bankası Gaziantep Bölge Başkanı Gazi Özgür Yılmaz, Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, ile hayvan yetiştiricileri katıldı.

Vali Davut Gül, törende yaptığı konuşmada, 2023 Yılı Tarım ve Hayvancılık vizyonu hedeflerinden biri olan küçükbaş hayvan sayısının 100 milyona çıkarılması amacıyla hayata geçirilen projenin ilk uygulandığı illerden bir tanesinin Gaziantep olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında daha önceden işbirliği protokolünün imzalandığını hatırlatan Vali Gül,  “Bugün, imzaladığımız protokolün ilk koyun teslim törenini gerçekleştiriyoruz.  Gaziantep, birlikte iş yapma kültürünün olduğu bir şehir ve Gaziantep’te yaptığımız her protokol mutlaka uygulamaya geçiyor. “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi,  Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde önceki Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın talimatıyla başlayan bir proje. Türkiye’de projenin hayata geçtiği ilk illerden bir tanesi Gaziantep. Çok önemli bir imkân. Gaziantep göç edildiğinde insanların istihdam edildiği bir şehir. Ama fabrikada çalışırken kazandığı ile köyde çalışırken kazandığına baktığımızda köyde daha çok kazandığını görüyoruz” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurum olarak tarımla ilgili daire başkanlığını kurduklarını hatırlatarak, “Buraya bakınca ‘Hadi gel köyümüze geri dönelim’ şarkısı vardı o aklıma geliyor. Pandemi sonrası yeni bir düzen kuruluyor ve baktığımınız zaman kendi kendimize yetmemiz çok önemli. İthalatın önlenmesi, kendi kendimize yetmemiz için verilen bu destekler çok önemli. Gaziantep’te artık altyapı belediyeciliği bitmiştir. Sosyal belediyecilik, insanı merkeze alan, yetim, yaşlı, mağdur, muhtaç herkes için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde belediyeler olarak gereğini yapmaktayız. Baktığımızda görüyoruz ki artık ilçelerin ekonomisinin önemi arttı. Bunun için ilçelerin tarımda güçlenmesi, çiftçilerin ekonomik rahatlaması lazım. Bölgemizde küçükbaş yetiştiriciliği ön planda. Bunun için Büyükşehir Belediyesi olarak köylümüzün, çiftçimizin emrindeyiz” şeklinde konuştu.

Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu projenin çiftçiye büyük destek olduğunu aktararak, “Bu koyunlarımıza iyi bakılacağına, hayırlı ve bereketli bir şekilde hayvanların çoğalacağına eminim. Koyunun her yerinden faydalanıyor. Bu gibi desteklerin artması gerektiğini, finans kuruluşlarımızın sahada daha kıymetli desteklerinin arttırmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu konuşmasında, çiftçinin sürekli desteklenmesi gerektiğini, Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi’nin yem, tohum, gübre destekleriyle üreticinin yanında olduğunu vurguladı.

Ziraat Bankası Bölge Müdürü Gazi Özgür Yılmaz, banka olarak ziraat yapan çiftçiye her yerde ve her dönemde destek verildiğini, projeye ciddi bir talep oluştuğunu, söyledi.

Gaziantep İl Tarım Orman Müdürü Vekili Nihat Şahin, amaçlarının hayvancılığı geliştirildiğini, proje sayesinde kefil bulamayan, teminat gösteremeyen çiftçilerin, hayvan alabileceklerini belirtti.

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, projedeki amacın son yıllarda et ithalatının artmasından dolayı bu artışı düşürmek olduğunu, 3 yıldır doğru yatırımlarla sürekli düştüğünü ifade etti.

Almalı Kırsal Mahallesi’nde yaşayan çiftçi Sadık Yılmaz ise koyunları aldığı için çok mutlu olduğunu, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Proje kapsamında Gaziantep’te bin 265 adet yetiştiricinin başvurusu alındı, 116 bin 500 adet koyun talebinde bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir