M. Erhan Durukan: “AYTUNÇ ALTINDAL”

Aytunç Altındal (gerçek adı: Osman Aytun Altındal),  12 Ocak 1945’te Bakırköy, İstanbul’da doğdu. Din, tarih ve politika alanlarında faaliyet göstermiş Çerkes asıllı Türk teolog, gazeteci, araştırmacı ve yazar.

Aytunç Altındal, dinler, felsefe, ezoterik ve gizli örgütler, ve benzeri konularda birçok makale ve kitap yazmıştır. 18 Kasım 2013’te İstanbul’da vefat etmiştir. 19 Kasım 2013 günü Üsküdar-Karaca Ahmet- Şakirin Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Aytunç Altındal’ın babası Ahmet Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Annesi Fatma Melahat Hanım ise ev hanımıydı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en küçük olanıdır. Annesinin ilk evliliğinden olan 4 çocuğunun yanı sıra, 2. evliliğinden de bir kız kardeşi bulunmakta.Zeyno Altındal, A. Emine Altındal Altuğ ve Ahmet Mustafa Altındal adlı 3 çocuk sahibi.

Ailesi Melâmî meşrep Mevlevîler ile Melâmîler’den müteşekkil olan Aytunç Altındal, henüz altı yaşındayken başlatılmak üzere özel olarak ailesi tarafından Bâtınî-Melâmî eğilimde on yıl kadar süren bir eğitime tâbi tutuldu. İlkokulu İstanbul’da okuyan Altındal, ortaokul eğitimini 1956 yılında Diyarbakır’da tamamladı. Haydarpaşa Lisesi, Kabataş Lisesi ve Pendik Lisesi’nde eğitim aldı. Lisans eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde aldı. İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde Teoloji konusunda doktora tahsili gördü. Aytunç Altındal 1832, 1834 ve 1864 göçleri neticesinde İstanbul’a yerleşen itikaden Melâmî, tarikâten ise Hurûfî-Rufâ’î olan bir Çerkes aileye mensûp olduğunu açıklamıştı. Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964’ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı ise yasaklandı. Fransa ve İsviçre’de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Aytunç Altındal 1973 yılında Partizan adlı şiir kitabı nedeniyle 7,5 yıl hapse mahkûm oldu ve yurt dışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre’de Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın adlı kitabı çıkardı. 1977’de İstanbul’da Havass adında bir yayınevi kurdu. 1984 yılında da Süreç yayınlarını kurdu. 1982’ye kadar Süreç dergisini yönetti. Daha sonra 1989’da Zürich’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Yine 1989 yılında Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992’de İngiltere Edinburg’da International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngitere’de yayınlanan Three Faces Of Jesus (Üç İsa) adlı kitabı Dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993’de Rusça’ya çevrildi. 1993’te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl-Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa’nın Lâik Vasiyeti) adlı uluslararası konferansta oturum ve bölüm başkanlığına seçildi. 1995’te merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen, ilk ve tek Türk konuşmacı oldu. Aynı sene, New York’ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)’nda uluslararası danışman üyesi oldu. CEDS Türkiye Başkanlığı yaptı. Uğur Mumcu’nun Sakıncasız adlı eserinin yapımcılığını da üstlendi.

Zürich’te kurduğu Modus Vivendi Yayınevi’nde aslında alşimist ve okültist bir din uzmanı olduğunu söylediği ünlü fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen ve kendisinin ölümünden sonra yayınlanmasını vasiyet ettiği, Danyal peygamber hakkında tamamen şifreler üzerine ve İncil’deki şifrelerin çözümleri üzerine yazdığı bir kitabını da yayınladı. Altındal ayrıca, Isaac Newton’un 1733 yılında eski Latince dilinde yazmış olduğu ve sadece 50 adet orijinali mevcut olan Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John isimli kehanetler üzerine yazdığı, içinde İbranice, Latince, ve Eski İngilizce bölümler bulunan kitabını Türkçe’ye tercüme etti.

Kelt rahipleri olan Druidler’in ayinler sırasında kullandığı kutsal ağaç dalı (Golden-Bough) Aytunç Altındal’ın soyadının kaynağı idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir