İsmail Kırımoğlu: “AHMET REFİK ERDURAN”

Ahmet Refik Erduran, 7 Ocak 2017’de Edirne’de vefat etti. Türk oyun yazarı, yayımcı ve gazetecidir. Otuzdan fazla tiyatro oyunu yazmış bir oyun yazarıdır. 1950’li yıllarda Ertem Eğilmez ile birlikte çok satan kitaplar basan Çağlayan Yayınevi’ni kurup yönetmiştir.

Ahmet Refik Erduran, 13 Şubat 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den Lisans (B. A.) derecesini aldıktan sonra Master eğitimini Cornell Üniversitesi’nde, askerliğini Kore Savaşı sırasında Türk Tugayı’nda yedek subay olarak yaptı.

Bir süre yayıncılık ve filmcilikle uğraştı. Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını başka gazetelerde sürdürdü. Sırp faşistlerine karşı sembolik direniş göstermek amacıyla 1995 yılında Bosna’ya giderek Kara Kuğular adlı seçkin birliğe katıldı, gördükleri Milliyet’te dizi olarak yayımlandı. Ardından Bosnalı Samuraylar başlığıyla kitaplaştırıldı.

Erduran, kısa adı ITI (UNESCO) olan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Türkiye Merkezi’nin 1986 yılından beri başkanıdır. Aynı örgütün 1989’da Helsinki’de yapılan Dünya Kongresi’nde Uluslararası Yazarlar Komitesi Başkanlığı’na seçildi. Gençlik anılarını Gülerek adlı kitabında topladı.

Erduran, yurtiçinde ve dışında sinema, televizyon senaryoları yazdı. Atatürk’ün toplumu yeniden yapılandırmada kırdığı sürat rekorunu anlatan Metamorfoz senaryosu da filme çekildi. Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Sururi – Cezzar Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Yunus Emre Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul, Yeditepe Tiyatrosu, yerli ve yabancı başka topluluklar tarafından otuzdan fazla oyunu sahnelendi.

Erduran, gazete, TV ve tiyatro oyunu yazarlığı alanlarında yerli ve yabancı ödüller aldı. Erduran’ın değişik evliliklerden dört çocuğu vardır.

Köşe yazarlığı yapan, çok sayıda tiyatro oyunu kaleme alan gazeteci yazar Ahmet Refik Erduran (88 yaşında), 7 Ocak 2017’de Edirne’de hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir