Faruk Çalışkan: “MİNE ÇAYIROĞLU”

Mine Çayıroğlu 28 Aralık 1977 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı, oyuncu.

Şile eski Belediye Başkanı İbrahim İhsan Çayıroğlu ve Avukat Atiye Ülkü çiftinin kızıdır. Çocukluğu, şirin bir tatil beldesi olan Şile’de geçti, ilkokul ve ortaokulu Şile’de okuduktan sonra İstanbul’a geldi. Yetenekleri önce ailesi, daha sonra öğretmenleri tarafından keşfedilince, 1982 yapımı Adile Teyze ve 1984’te İmparator filmleriyle ilk kez kamera karşısına geçti.

Oyunculuk üzerine ilk eğitimlerini Haluk Bilginer’den alan Mine Çayıroğlu daha sonra 1997 senesinde İngiltere Guildford School of Acting okulunda 3 sene oyunculuk eğitimi almıştır.

Çocukluğundan itibaren şan dersleri de aldı, oyunculuk eğitiminden sonra da müzik eğitimine devam etti. Haluk Bilginer’den oyunculuk dersleri aldı.

Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanının Osman Seden tarafından yapılan dizi uyarlamasında 1986 yılında 9 yaşında iken Munise karakterini canlandırırken, diğer rollerde Aydan Şener, Kenan Kalav, Sadri Alışık, Eşref Kolçak, Hayati Hamzaoğlu, Kaya Akarsu, Tomris Oğuzalp gibi oyuncular oynamıştır.

Pek çok dizi ve filmde rol alan başarılı oyuncu uzun zamandır ekranlardan uzaktı. Şu sıralar Star TV’de yayınlanan Söz dizinde Nisan karakterine hayat veren Mine Çayıroğlu, ilk albümünü 2004’de Zümrüt Gibi adıyla çıkardı. 2008’de Altona Müzik Film Yapım Şirketi‘ni kurdu.

2007 – 2010 yılları arasında “Parmaklıklar Ardında” adlı dizide; Selda Alkor, Serra Yılmaz, Zeynep Eronat, Devin Özgür Çınar, Yelda Reynaud, Özlem Düvencioğlu, Özgül Kavruk, Cengiz Bozkurt, Fikret Kuşkan, Tardu Flordungibi birçok oyuncuyla birlikte rol aldı.

2009’da müzisyen Özgür Gezgin ile evlenmiş 2012 senesinde boşanmıştır. Bu evliliğinden 2010 doğumlu Derin Deniz isminde bir oğlu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir