ASKIDA TABLET KAMPANYASI KAPSAMINDA 60 BİN TABLET ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞTIRILACAK

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 20 bin, Şahinbey Belediyesi 20 bin, Şehitkamil Belediyesi 10 bin ve Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 10 bin olmak üzere toplamda 60 bin tablet desteğiyle Pandemi sürecinde öğrencilerin eğitimdeki en önemli ihtiyacı karşılanmış oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkâmil Belediyesi ve Organize Sanayi Bölgesi’nin finansal iş birliğinde askıda tablet kampanyası kapsamında “60 Bin Tablet Dağıtım Töreni” düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un video konferans yöntemiyle katıldığı törende, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sait Kirazoğlu, Nejat Koçer, Derya Bakbak, Ahmet Uzer, Muhittin Taşdoğan ve Sermet Atay Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Cıncıkçı, hazır bulundu.

BAKAN SELÇUK: “BUNLAR BÜTÜN ÜLKEDE YAYGINLAŞMASINI İSTEDİĞİMİZ ÇOK ÖZEL ÇALIŞMALAR”

Törene video konferans yöntemiyle katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim konusunda birçok etkinlikten dolayı Gaziantep’e alışkın olduğunu söyleyerek, “Daha öncesinde de büyük etkinlikler yapıp projelerde beraber çalıştığımız oldu. Sizlerin destekleri ile eğitim çalışmamızın her basamağında çok hızlı adımlar atıyoruz. Dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde sizlerin katkısıyla çok büyük mesafeler alıyoruz. Gaziantep’te belediyelerin ortaya koyduğu hizmet çok ileri bir seviyede. Bunlar bütün ülkede yaygınlaşmasını istediğimiz çok özel çalışmalar. Bir salgın döneminde çok hızlı adımlar attık. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin salgında ilk olarak sağlıklı iletişim yönetebilmesi için birçok hazırlık yaptık. Çok güzel başarılar ortaya çıktı. Kurduğumuz EBA üzerinden canlı ders yapabilme ve gelişimlerini takip edebilme imkânlarını ortaya koyduk. Temel eğitimde fırsat adaleti çok kritik. Bu belirttiğimiz kanallarda derslere tekrarlanarak işleniyor. Soracağımız sorular televizyonda var. Türkiye olarak bununla yetinmeyip daha fazlasını isteyerek canlı derslerle EBA portalı çok önemli hale geliyor. Sizlerin destekleri canlı ders sayısı artıyor. Ama bazı imkanı kısıtlı öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek için de bugünkü faaliyetimizde olduğu gibi Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan 500 bin tablet kampanyasını aşacak şekilde yerel yönetimler, STK, ve iş dünyasının desteği ile sürdürüyoruz. Bunun bir millet ödevi olduğunu biliyoruz. Temin ettiğiniz 60 bin tableti teslim ettikten sonra çocuklara kavuşacak. Bunların internet paketi olduğu için erişim sıkıntısı yaşanmayacak. Bu çocuklarımızın mutluluğunu, gülümsemelerini, gözlerindeki parıltıyı hayal ettikçe çok daha mutlu oluyoruz ve sizlerle bu mutluluğu paylaşmak büyük bir memnuniyet veriyor” diye konuştu.

VALİ GÜL: “GAZİANTEP MODELİ İLE HERKES YÜREĞİNİ ORTAYA KOYUYOR”

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Modeline vurgu yaparak, “Gaziantep Modeli zenginlikten, varlıktan dolayı birlikte iş yapma modeli değil. Gerçekten, herkes yüreğini ortaya koyuyor. Gaziantep’in kişi başına düşen milli geliri Türkiye ortalamasından yaklaşık yüzde 30 daha az ama baktığımızda hayırseveri daha fazla, belediyeleri eğitimi birinci öncelikleri olarak kabul ediyorlar. Hem Büyükşehir Belediyesi, hem Şehitkâmil ve Şahinbey belediyemiz, üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Buna şahidiz. Keza Organize Sanayi Bölgesi kazancını topluma fayda olarak geri dönüş sağlayacak çalışmalarıyla paylaşıyor, sosyal projelere mutlaka katkı sunuyor. Eğitimde fizikli eksikliklerin giderilmesi noktasında gerek bireysel anlamda gerekse de Organize Sanayi Bölgesi, belediyeler olarak desteklerini esirgemiyorlar. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’ün öncülüğünde iktidarı muhalefeti ile bütün milletvekillerimiz Gaziantep’in her problemini kendi birinci problemi olarak kabul ediyorlar. Sizlere müteşekkiriz. Ankara’da Gaziantep’in her sorununa Milli Eğitim Bakanı olarak talimatlandırıyorsunuz. Önümüzü açıyorsunuz. Teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

ŞAHİN: GAZİANTEP MODELİ’Nİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLARAK GÖSTERİYORUZ

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da takip ettiği ve bildiği üzere Gaziantep Modeli birlikte iş yapma modelidir. Bütün Türkiye’ye örnek olarak gösteriyoruz. Küresel bir sorunla karşı karşıya kaldık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ulusal bir mücadelemiz var. Merkezi yönetimden salgın sürecinde gelen genelgeleri Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte nakış nakış işliyoruz. Bize dair olan konuları da ötelemeden görev ve sorumluluğumuz bilerek birer birer hayata geçiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı salgın sürecinde eğitim konusunda hep yanımızda oldu. Bunun en güzel örneklerinden bir diğeri de ‘Güvenli Okul Projesi’dir. Çocuklarımızın okula başlayacağı zaman okul şartlarının, hijyen şartlarının ve gıda koşullarının uygun bir boyutta yer almasına ilişkin her türlü desteği Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi verdi. Bu projenin yaklaşık maliyeti 6 milyon değerindeydi. Ama söz konusu çocuksa söz konusu eğitimse bizim için olmazsa olmaz diyoruz. Bugün dağıtacağımız tabletlerin hikayesi TEKNOFEST’LE başladı. TEKNOFEST, teknoloji açığımızı gideren çocuklarımızın moral ve motivasyonunu artıran bir festival niteliği taşıyordu. Bu çok önemlidir. Bu salgından şehrimizi bir an önce kurtarmamız gerekiyor. Birlikte iyileşeceğiz” ifadelerini kullandı.

CINCIKÇI: EĞİTİM HER ZAMAN ANA GÜNDEM MADDELERİMİZ ARASINDA OLACAK

OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Cıncıkçı, salgın döneminde her anlamda sıkıntılı bir süreci yaşadıklarını bildirerek, şunları söyledi: “Bu zorlu süreci devlet ile millet el ele birlikte geçiriyoruz. Pandemide olumsuz etkilenen başlıkların en önemlileri arasında kuşkusuz eğitim yer alıyor. Salgınla mücadele kapsamında çocuklarımızın eğitimlerine uzaktan eğitim modeliyle devam ediliyor. Eğitim, geleceğimiz ve bağımsızlığımız için çok önemlidir. Günümüz şartlarına uygun nitelikte çocuklarımızın bir eğitim alabilmesi için son derece elzem bir törende bulunuyoruz. Gaziantep Valili öncülüğünde başlatılan askıda tablet kampanyasına çok önemli görüyoruz ve destekliyoruz. Çünkü eğitime katkı sunmak yaşamsal anlamda en önemli görevimizdir. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi olarak her zaman eğitim en önemli gündem maddelerimiz arasındadır.”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaptığı konuşmada kurum olarak eğitime verdikleri desteklerden bahsederek, yeni spor ve eğitim projeleri için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirtti.

Pandemi sürecinde çocukların eğitimde herkesin aynı imkânlara sahip olmadıklarını düşünerek destek vermek istediklerini vurgulayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Modeli ile geçmişte olduğu gibi bugün de sorunların anında çözüme kavuşturulacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir