İsmail Kırımoğlu: “ADNAN ŞENSES”

Adnan Şenses, 25 Aralık 2013’te vefat etti. Müzisyen, şarkıcı, Sinema Oyuncusu

21 Ağustos 1935 de, babası Muhsin, annesi Emine’den Bursa’da dünyaya gelen Adnan Şenses, babasının memuriyeti dolayısıyla ailesiyle Ankara’ya taşındılar.

İlkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulu’nda başlayan Adnan Şenses, tahsilinin devamını İstanbul’a taşındıkları Karagümrük İlk ve Ortaokulu’nda tamamladı.

Ailesinin ısrarı ile marangozluğa başladı. Adnan Şenses, atölye çalışmaları sırasında, sesinin güzelliğiyle çevresinin dikkatini çekince 1956 yılında müzik hayatına başlamıştır. 24 yaşında askerliğini bitirdi.

İlk filmini 1960 yılında “Fakir Şarkıcı” adında yaptı. Bu sıralarda Yeşilçam’da film yapımcısı “Suzan Yakar Rutkay” ile tanışıp 1961’de evlendi. İlk müzik derslerini ondan aldı.

Ankara Radyosunun açmış olduğu imtihana girerek pekiyi derece ile Ankara Radyosunda göreve başlamış, 16 sene görev yaptıktan sonra Radyo’dan istifa ederek profesyonel sanat hayatına atılmıştır. Önce taverna türü yerlerde, Gülizar, Semiramis gibi gazinolarda çalıştı. Sonra 1980 senesinde İzmir Fuar’ında Kübana’da çıkmaya başladı. Daha sonra ünlü Maksim Gazinosunda çalıştı, 47 film çevirdi ve birçok albüm yayımladı.

2011 yılının ameliyat ile midesini komple aldılar. Adnan Şenses, mide kanserine yakalandıktan sonra ve geçirdiği ameliyatların ardından kemoterapi tedavisine rağmen, 25 Aralık 2013 tarihinde tedavi gördüğü Okmeydanı’ndaki Memorial Hastanesi’nde 78 yaşında vefat etti.

Adnan Şenses, tam altı kere evlendi.

1. evliliği: 24 yaşında ilk evliliğini yaptı. En büyük aşkı ise birinci evliliğinde yaşamış, deliler gibi sevmiş. Kendisinden 28 yaş büyük, 52 yaşında Yeşilçam’da film yapımcısı “Suzan Yakar Rutkay” ile 1959 yılında evlenmiş. 1963’te boşandı.

2. evliliği: 1964’te Meral Tunalı ile evlendi. 4 yıl süren evlilikten Arzum adında bir kızı oldu.

3. evliliği: Ayten Kahraman ile evlendi.

4. evliliği: Dördüncü evliliğini Londra’da, Christine adlı bir İngiliz kızıyla yaptı.

5. evliliği: 1984’te Hayal Devran ile evlendi. 6 ay sonra tek celsede boşandı.

6. evliliği: son evliliğini, “doyasıya aşk yaşadığım son evlilikti” dediği Lale Hanım ile 1990’da yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir