GAZİANTEP’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende İstiklal Madalyası’nın takıldığı Türk bayrağı göndere çekildi.

Pandemi tedbirleri kapsamında az sayıdaki katılımcıyla gerçekleştirilen törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma ve diğer ilgililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine binaen şiirler okundu.

Demokrasi Meydanı’ndaki törenin ardından protokol üyeleri,  Şehitler Abidesi’ne kadar yürüyerek şehitlik ziyaretinde bulundu. Burada yapılan saygı atışı ve İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından şehitler için dua edilmesinin akabinde Gaziantep 25 Aralık Panaroma Müzesi’ni ziyaret edildi.

Kurtuluşun 99. yılında ziyarete açılan müzeyi protokol üyeleri ile gezen Gaziantep Valisi Davut Gül, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, müzenin olağanüstü bir zekâyla tasarlandığını belirterek, “Mümkünse her vatandaşımızın yılda en az 1 kez burayı ziyaret etmesi gerekir. Böylelikle geçmişle alakalı anılarımızı tazelememiş oluruz.” dedi.

Türkiye’nin her noktasındaki insanların Kurtuluş Savaşı dönemini anlamak için bu müzeyi ziyaret etmeden zihnindeki tabloyu tam oluşturmasının mümkün olmayacağını dile getiren Gül, “Mutlaka bu müzenin görülmesi lazım. Antep savunmasının ruhunu yaşamamız ve yaşatmamız lazım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise şanlı ve şerefli bir ecdanın torunları olarak kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümüne azimle ilerlediklerini aktardı.

Şahin, “Biz bir nevi geçmişten aldığımız ilhamla geleceğe imzamızı atıyoruz.” diyerek herkesi müzeyi gezmeye davet etti.

Müze ziyareti sonrasında Şehitkâmil Sanat Merkezi’ne geçen heyet,  Antep Müdafaasının ilk şehidi olan Şehitkâmil’in Madalya ve Şehadet Belgesi’nin tevdi töreni ile Lohanizade Mustafa Nureddin’in “İstiklal Sevgisinin Abidesi Gazi’ayıntab Müdafaası” adlı eserin tanıtım törenine katıldı.

Vali Davut Gül burada yaptığı açıklamada,  Gaziantep’in Gazi’liği hak ederek alan bir şehir olduğunun altını çizerek, TBMM tarafından Gazi’lik ünvanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gazi Meclis ve Gaziantep olmak üzere üç kişi ve kurumdan biri olduğunu belirtti.

Şehitkâmil’in Antep Savunmasının kahramanlarından biri olduğunu dile getiren Vali Gül, çalışmaya destek veren başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olmak üzere,  Gaziantep Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkâmil’in ailesi ve tespit etmek için çalışmaları yürüten Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile emeği geçenlere teşekkür etti.

Protokol konuşmaları sonrasında Şehitkâmil’in Madalya ve Şehadet Belgesi ailesine tevdi edildi. Ailesinin isteği üzerine ise madalya ve şehadet belgesi Şehitkâmil Belediyesine emanet edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir