Faruk Göçer: “Antep, Gazilik ünvanını alarak GAZİANTEP olmuştur”

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk GÖÇER, Gaziantep’in işgalci Fransızlara karşı zaferinin 99. Yıldönümünde kutlama mesajı yayınladı.

Göçer, mesajında; “ Ecdadımız, 99 yıl önce yaşadığımız bu topraklar üzerinde, başta Fransız sömürgecileri olmak üzere emperyalist güçler’e karşı dillere destan bir mücadele örneği gösterdiler. Antep halkı kendine yakışır bir şekilde zalime boyun eğmemiş canlarıyla, mallarıyla emperyalist güçlere karşı direniş göstermişlerdir.

Kurtuluş savaşı döneminde Müslüman halkın inancını kendine hedef olarak seçen emperyalist güçler, toplarıyla, tüfekleriyle Antep halkını ablukaya alarak topraklarını işgal etme girişiminde bulunmuşlardı. Ezanlarımızı susturmak, camilerimizi, kutsal olan mabetlerimizi yıkma düşüncesi ile gelen sömürgeci Fransızlar, karşılarında Allah’a tam manası ile teslim olmuş bir halk topluluğu gördü ve bu halk “Antep düşman süngüsüne boyun eğmez. Ölürsek şehidiz, kalırsak gazi oluruz”  inancı ile işgalci Fransızlara unutulmaz bir direniş göstermişlerdir.

Henüz küçük yaşta olmasına rağmen annesinin peçesine uzanan ellere karşı kahramanca bir duruş sergileyen Kamil adında bir genç işgalci askerler tarafından şehit edilmiştir. Kamil’in şehit olması ile beraber halk büyük bir cesaret göstererek işgalci askerleri Antep’ den defetmiştir.

Genci, yaşlısı, kadını, erkeği ile düşmana karşı 11 ay mücadele eden ecdadımız 6317 şehit vererek topraklarını zalim emperyalistlere teslim etmemiştir. Tarihe damga vuracak bir mücadele ile büyük bir direniş destanı yazılmıştır. Bu destansı mücadelenin neticesinde Antep, Gazilik ünvanını alarak GAZİANTEP olmuştur.

Bu vesile ile şehrimizin 99. Kurtuluş yıldönümünü kutlar, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir