M. Erhan Durukan: “BİNALİ YILDIRIM”

Binali Yıldırım, 20 Aralık 1955’te Erzincan Refahiye’de doğdu. Mühendis, Siyaset ve Devlet Adamı, Milletvekili, Bakan, TC’nin Son Başbakanı, AK Parti Genel Başkan Vekili.

Binali Yıldırım’ın babasının adı Dursun, annesinin adı Bahar’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)’de ihtisas eğitimi aldı. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. 1999’da Uluslararası “SKAL” kalite ödülünü aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Ak Parti’nin kurucu üyelerinden olan Binali Yıldırım, Ak Partiden 22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan, 23. dönem Erzincan, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği seçildi. 58, 59, 60. ve 61. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı.

Binali Yıldırım, 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 64. Hükümette yeniden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapmaya başladı. Bu görevdeyken Başbakan Prof. Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek, görevden ayrılacağını açıkladı. 22 Mayıs 2016’da yapılan Ak Parti Olağanüstü Kongresinde Davutoğlu genel başkanlığa aday olmadı, yapılan seçim sonucu genel başkanlığa Yıldırım Akbulut seçildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi. Böylece Binali Yıldırım, 24 Mayıs 2016 günü kurulan 65. Hükümetin Başbakanı olarak göreve başladı. Ulaştırma Bakanlığı görevini ise Kars Milletvekili Ahmet Arslan’a devretti. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Yıldırım, evli ve üç çocuk babasıdır.

Erdoğan İle Tanışması: Yıldırım, kamu alanında ilk deneyim olarak 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

Buradaki çalışmaları sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda Binali Yıldırım’ı İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmelerine (İDO) Genel Müdür olarak atadı. Yıldırım, 1999’da deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası SKAL Kulübünce verilen Kalite Ödülü’ne lâyık görüldü.

En Uzun Süre Ulaştırma Bakanlığı Yapan İsim Oldu: Erdoğan ile AK Parti’nin kuruluş aşamasında görev alan Yıldırım, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra AK Parti İstanbul Milletvekili ve Ulaştırma Bakanı oldu.  Yıldırım, 58 ve 59, 60, 61, 62 ve 64’üncü hükümetler döneminde sürdüğü toplam 11 yıllık Ulaştırma Bakanlığı göreviyle Cumhuriyet tarihinin en uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan ismi oldu. AK Parti’nin “3 dönem kuralı” nedeniyle 7 Haziran genel seçiminde aday olamayan Yıldırım, 26. Dönem’de AK Parti’den İzmir Milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 64. Hükümet’te yeniden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirildi.

Nejat Uygur Hayranı: En sevdiği tiyatro sanatçısı Nejat Uygur olan Yıldırım’ın yakın arkadaşları, gençliğinde en iyi yaptığı yemeğin karnıyarık olduğu anlatılıyor. Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek’ten etkilenen, Yunus Emre ve Mevlana hayranı Yıldırım’ın en sevdiği ozan olan Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünü dilinden düşürmediği ifade ediliyor. Yürüyüş ve yüzmeden vazgeçemeyen Yıldırım’ın uzun yolda araba kullanmayı bir dinlenme vesilesi olarak gördüğü belirtiliyor. Yıldırım, iyi derecede İngilizce biliyor.

Yüksek Hızlı Trenden Üçüncü Köprüye: Yıldırım’ın bakanlık yaptığı döneminde, birçok proje hayata geçti.  Bu sürede, Türkiye genelinde 24 bin 280 kilometre bölünmüş yol hizmete girdi. 1213 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere toplam bin 805 kilometre yeni demiryolu hattı yapıldı. Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları denizaltından demiryoluyla bir birine bağlandı. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi çalışmaları başladı. Öte yandan çalışmalarına başlanan ve bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü ünvanını alacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul’a inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ile İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli bitme aşamasına geldi. Dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün son tabliyesi de Yıldırım’ın bakanlığı döneminde yerleştirdi.

Havalimanı Sayısı 55’e Çıktı: Yıldırım, 26 olan aktif havalimanı sayısı bakanlığı döneminde 55’e, 34,4 milyon olan yolcu sayısını da 182 milyona çıkardı.

Türkiye 4,5 g İle Tanıştı: Yıldırım döneminde bilgi teknolojileri ve iletişim alanında da önemli çalışma ve projeler hayata geçti. Bu kapsamda 2002’de 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 73,2 milyona, 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 milyona çıkarken, aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya yükseldi. 2003’te 900 milyon lira olan e-ticaret hacmi de 21 kat büyüyerek 18,9 milyar lira olarak gerçekleşti. Türkiye’yi mobil iletişimde 3G’den sonra 4,5G teknolojisiyle tanıştıran Yıldırım, 5G teknolojisinde söz sahibi olmak için çalışma başlattı. Öte yandan Türkiye’nin en büyük özelleştirmelerinden biri olan Türk Telekom’un yüzde 55’inin blok satışına ilişkin ihale de Yıldırım döneminde gerçekleştirildi. 2005’te yapılan ihalede, Türk Telekom’un yüzde 55’i, 6 milyar 550 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Oger Telecom’un oldu.

AK Parti Genel Başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a devretti: 29 Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası AK Parti’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) belli oldu. Yeni MYK’da Binali Yıldırım, genel Başkan vekili seçildi. Genel Başkanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a devretti.

31 Mart 2019 ve 23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Oldu: Binali Yıldırım, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak girdi. Seçimi az farkla kaybetti. Yüksek Seçim Kuruluna AK Parti ve MHP tarafından bu seçimde şaibeler olduğu yolunda yapılan itirazlar kabul edilerek İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılmasına karar verildi.

Binali Yıldırım, 23 Haziran 2019’de yenilenen seçimlere yine Cumhur İttifakı’nın desteklediği AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak katıldı.

Bu seçimde, 31 Mart 2019’da aldığı oyları büyük oranda kaybedip 800.000 civarında oy farkıyla rakibi, Millet İttifakı’nın desteklediği CHP İstanbul Büyükşehir Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun gerisinde bıraktı.

Sonuç büyük oranda belli olunca, AK Parti İstanbul Büyükşehir Başkan adayı Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayımladıkları mesajlarla, yeniden seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kutlayıp başarılar dilediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir