VALİ DAVUT GÜL, “HİÇBİR ÇOCUĞUMUZ İNTERNETİ OLMADIĞI İÇİN DERSLERİNDEN GERİ KALMAYACAK”

KIRSAL MAHALLELERE İNTERNET DESTEĞİ…

Yeni tip Korona virüs (Kovid-19) salgını sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim alan öğrencilerin internet sıkıntısını gidermek amacıyla kırsal mahalleri kapsayan 21 pilot bölge için yapılan çalışmalar Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlandı,  altyapı güçlendirildi. Bu kapsamda Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencilerle bir araya gelen Gaziantep Valisi Davut Gül, hiçbir çocuğun interneti olmadığı için derslerinden geri kalmayacağını aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı EBA üzerinden eğitim alan öğrencileri için Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünce internet ulaşım sıkıntısı yaşadığı tespit edilen 21 bölgede başlatılan pilot çalışma sona erdi. Bu kapsamda Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencileri ziyaret etti.

Gaziantep’te eğitimin fiziki altyapısının güçlendirilmesi ve diğer pek çok alanda önemli yatırımların yapıldığını dile getiren Vali Gül, “Pandemi ile birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Bu ihtiyaçların en önemlisi de internet ve tablet meselesiydi. Gaziantep’te, internet şehrimizin önemli bir kısmında çekiyor ama kırsal mahallelerimizin bazılarında internet sorunu yaşanıyor. İnternette ortaya çıkan zayıflığın nedeni de kullanım oranındaki ani artıştır. Burada Büyükşehir Belediyemiz devreye girdi. İnternet hattı olmayan mahallelerdeki çocuklarımızın EBA’ya ücretsiz bir şekilde girebilmeleri için farklı bir sistem oluşturdu. Bugün iki tane kırsal mahallemize gittik. Bunu diğer kırsal mahallelerimizde de yaygınlaştıracağız. Hiçbir çocuğun internet olmadığı için derslerinden geri kalmaması için çalışıyoruz. Bunu sağlayacak fiziki ortamların internet ortamının sağlanması önem arz ediyor” dedi.

Tablet konusunda da açıklama yapan Vali Gül, “Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde, iki ilçe belediyemizle beraber 60 bin tablet siparişi verildi. İnşallah Ocak ayı içerisinde 60 bin tabletin dağıtımına başlanacak.  60 bin tabletin devamında hayırseverlerimizden katkı sunmak isteyenler için Askıda Tablet Kampanyasını başlatmıştık.  Askıda Tablet Kampanyasına destek veren hayırseverlerimizin tabletlerinden de ziyaret ettiğimiz iki mahallemize getirmiş olduk.  Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: ARTIK BELEDİYECİLİK DOĞUMDAN ÖLÜME HERKESE ULAŞABİLMEKTİR

Ziyarette konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, küresel bir sorunla karşı karşıya olduklarını anımsatarak herkesin maske, mesafe ve temizlik kurallarına hassasiyetle yaklaşması gerektiğini söyledi.

Öğrencilere seslenen Başkan Şahin, salgından en çok etkilenen grubun öğrenciler olduğunu aktararak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Milli Eğitim Bakanımız ve ilgili bakanlıklarımız olağanüstü destekleriyle salgın sürecinde vatandaşın yanında oluyorlar. Eğitimde gerçekleşen destek üzerinden başarılı bir süreç geçireceğimizi düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti, eğitimden fırsat eşitliği veren bir ülkedir. Bunun en canlı şahitleri de biziz. Fırsat eşitliği olmasaydı, bu makamlara ulaşamazdık. O yüzden biz, eğitimde verdiği fırsat eşitliğinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür borçluyuz. Fakat her şeyi bakanlıklardan beklemek doğru değil. Biz de bize düşen kısmıyla bu ihtiyaçları gidermek için buradayız. Öncelikle gelen genelgelerin tatbikatında inanıyorum ki en inanılmaz şekilde uygulamada başarı sağlayan şehirlerden biriyiz. Çünkü il protokolümüz, çok titiz bir şekilde süreci takip ediyorlar. Biz de lojistikçiyiz. Bize eğitim ve sağlıkta üzerimize düşeni elimizden geldiğince yerine getirmek istiyoruz. Artık belediyecilik doğumdan ölüme herkese ulaşabilmektir” şeklinde konuştu.

21 NOKTADA PİLOT ÇALIŞMA YAPILDI

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de bulundukları köyün internet alt yapısının olmadığına işaret ederek, şunları aktardı:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önderliğinde benzer internet alt yapısı sıkıntısı yaşanan 21 köyde pilot çalışması yapıyoruz. İnternet altyapısını güçlendirdik. Kablosuz internet ‘uzaynet’ direk uydudan bağlantı sağlanıyor. Bugün, bu çalışmanın denemesini yapacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir