M. Erhan Durukan: “İHSAN İPEKÇİ”

İhsan İpekçi, 19 Aralık 1966 günü vefat etti. Türk sinemacı, romancı, senarist. Gazeteci ve siyasetçi İsmail Cem İpekçi’nin babasıdır.

İhsan İpekçi 1901 Selanik’te doğdu. Selanik’te ipek ticaretiyle uğraşan Yahudi dönmesi (Sabetayist) bir aileden gelen İhsan İpekçi, İpekçizadelerden İsmail Bey’in oğludur. İhsan İpekçi, Türkiye’nin tanınmış modacılarından Cemil İpekçi ve gazeteci Abdi İpekçi ile aynı aileden gelirler.

İhsan İpekçi, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Berlin’de (Almanya) ticaret eğitimi görmüştür. Berlin’de sinemanın büyük kazanç getirdiğini gören İhsan İpekçi, babasını ve büyük amcası Kani Bey’i ikna ederek 1923 yılında Beyoğlu Caddesi’ndeki Elhamra Sineması’nın işletmeciliğini alarak aileyi sinema sektörüyle tanıştırmıştır. 2 yıl sonra ise Melek (bugünkü Emek) Sineması ile bir marka olmuştur.

1920’li yılların ortalarından itibaren de sadece film ithal etmekle kalmamış, yerli filmler de yapmaya başlamıştır. Yerli filmlerin senaryolarının hazırlanmasıyla birlikte Nazım Hikmet ve Muhsin Ertuğrul da İhsan İpekçi’nin yanında çalışmıştır.

İhsan İpekçi, “İhsan Koza” müstearıyla romanlar ve senaryolar da yazmıştır.

19 Aralık 1966’da ölen İhsan İpekçi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na gömülmüştür.

ESERLERİ:

Romanları:

Affet Beni, İhsan Koza

Sevdiler Aşktı Gerisi Kader: Senede Bir Gün, İhsan Koza.

En önemli filmleri:

Bir Millet Uyanıyor

Bataklı Damın Kızı Aysel

Senede Bir Gün

Yalnızlar Rıhtımı

Zümrüt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir