İsmail Kırımoğlu: “GÜLAY UĞURATA”

Gülay Uğurata, 14 Aralık 1995’te vefat etti. Türk piyanist, müzisyen.

Beş yaşında piyanoya başlayan Gülay Uğurata (1940 – 14 Aralık 1995), İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı Ferdi Statzer’in öğrencisi olarak bitirmiş, 1959 yılında Münih Devlet Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren Uğurata, girdiği yarışmalarda ödüller almıştır.

Kariyerini 1963 yılına kadar Almanya’da sürdüren sanatçı, yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yapmaya başlamış, solist piyanist olarak hemen bütün kıtalarda sahneye çıkmıştır.

Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinin çoğunu dünyada ilk kez seslendiren Uğurata, 1966’da Suna Kan ile keman-piyano ikilisi kurmuş ve Kan’la birlikte yurtdışında çok sayıda resital vermiştir.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yıllarca solistliğini yapan Gülay Uğurata, 1971 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı ile onurlandırılmıştır. Uğurata’nın piyano edebiyatının eserlerine ilişkin zengin nota koleksiyonu, ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na bağışlanmıştır.

Ödülleri:

1958 Bad Gastein Yarışması, birincilik (Avusturya)

1959 Akademiler Piyano Yarışması’nda ikincilik (Almanya)

1960 Busoni Yarışması’nda diploma (İtalya).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir