M. Erhan Durukan: “APTULLAH KURAN”

Aptullah Kuran, 4 Aralık 1927 tarihinde doğdu. Türk akademisyen, yazar, Boğaziçi Üniversitesi kurucusu. Mimar Sinan konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan mimarlık tarihçisi.

1948’de Robert Kolej’i bitirdi; 1949-54 arasında ABD’de Yale Üniversitesi’nde mimarlık okudu. Daha sonra aynı okulda lisansüstü çalışması yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra 1957’de öğretim üyesi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne girdi. 1962-68 arasında aynı fakültenin dekanlığında bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde yaptığı sanat tarihi doktorasını 1969’da tamamladı. O yıl İstanbul’a giderek Robert Kolej müdür başyardımcılığı görevini üstlendi.

1971’de yeni kurulan Boğaziçi Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğüyle görevlendirildi. Beş yıl sürdürdüğü bu göreve 1976’da seçimle bir daha geldi.

Çalışmalarını daha çok akademik alanda sürdüren Kuran, 1983’teki Birinci Ağa Han Mimarlık Ödülü gibi çeşitli uluslararası mimarlık yarışmalarında seçici kurul üyeliği yapmıştır. Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya bildirileriyle katılmış, çok sayıda makale yayımlamıştır.

Aptullah Kuran, 1 Nisan 2002 tarihinde vefat etti. Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi’ne ismi verilmiştir.

Aptullah Kuran’ın oğlu Timur Kuran da, Duke Üniversitesi’nde Ekonomi ile Siyaset bilimi alanlarında ve ayrıca Islamic studies Gorter Ailesi Profesörü olarak hizmet vermektedir.

BAZI YAPITLARI:

İlk Devir Osmanlı Mimarisinde Cami (1964)

Anadolu Medreseleri I (1969)

Anatolian-Seljuk Architecture (1980)

Mimar Sinan (1986)

Sinan, The Grand Old Master of Ottoman Architecture (1987).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir