Plazma Bağışı ve Filyasyon Çalışmaları İçin Önemli Protokol

Pandemi süresince Şehitkamil Belediyesi tarafından plazma bağışında kan alımı için kullanılması amacıyla Kızılay’a,  filyasyon çalışmalarında kullanılması için de İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne tahsisi yapılan 14 sosyal tesisin teslim protokolü  imzalandı.

Valilikte yapılan Protokol imza törenine Vali Davut Gül, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım, Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürü Erol Karataş ve ilgililer katıldı.

İmza töreninde konuşan Vali Davut Gül,  pandemi ile mücadelenin her alanda devam ettiğini vurgulayarak hastanede tedavi şartlarında covid pozitif olan bazı hastaların plazmaya ihtiyaç duyduğunu, Kızılay Kan Merkezinin sürecin başından beri bağışçılardan ve kan vermek isteyenlerden alım yaparak bu ihtiyacı giderme noktasında çalıştığını dile getirdi. Kızılay Kan Merkezinin mevcut alanında hem kan alındığını hem de plazma bağışçılarından plazma alım çalışmalarının yürütüldüğünü ve bu yüzden yoğunluk oluştuğunu vurgulayan Vali Gül, “Yeni yer ihtiyacını Şehitkamil Kaymakamı’nın girişimleri ile sağ olsun Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu sosyal tesisleri bu işe tahsis ederek karşılamış oldu. Bundan sonraki süreçte tahsisi yapılan sosyal tesiste kan alınmaya başlanacak. Aynı zamanda diğer sosyal tesisler de mahalle ölçeğinde çalıştığımız filyasyon ekiplerine lojistik anlamında destek olacak. Ben emeklerinden dolayı Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Kızılay Başkanımız ve ekibine, İlçe Sağlık Müdürümüz ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.”  dedi. Gaziantep’te plazma bağış oranlarının çok düşük olduğunu da vurgulayan Vali Davut Gül, Covid pozitif olup iyileşen toplam hasta içerisinde 20 de birinin plazma bağışı yaptığını, bu oranın da yükselmesi gerektiğini, bir kişinin belli aralıklarla birden fazla bağış yapabileceğini, belki de hastalığı atlatanların ilerde en yakınlarının hasta olabileceğini söyleyerek Gaziantep’in plazma bağışı anlamında kendi kendine yetmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da daha önce tek merkezden hizmet veren filyasyon ekip sayılarını artırdıklarını ve ihtiyaç üzerine Şehitkamil Belediyesi’nin pandemi nedeniyle kullanılmayan sosyal tesisleri kendilerine tahsis ettiğini ve şu anda merkezle birlikte 14 bölgede filyasyon ekiplerinin vatandaşlara hizmet verdiğini aktardı. Bununla birlikte plazma bağışı için Kızılay’a 139 nolu tesisin tahsis edildiğini vurgulayan Kaymakam Kalaylı, tahsislerden dolayı Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kurumlar arası işbirliği çerçevesinde imkânlar dahilinde ellerini taşın altına koymaya gayret gösterdiklerini dile getiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da, covid geçirmiş hemşehrilerinin daha rahat ortamda kan vermelerini sağlamak ve filyasyon ekiplerinin yer ihtiyacını gidermek amacıyla tahsisi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kızılay Gaziantep Şube Başkanı Nihat Yıldırım ve Şehitkamil İlçe Sağlık Müdürü Erol Karataş da tahsislerin yapılması noktasında Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Protokol ile Şehitkamil Belediyesi’ne ait olan 14 sosyal tesisin 13 tanesi İlçe Sağlık Müdürlüğü filyasyon çalışmalarında, 1 tanesi de Kızılay tarafından plazma bağışları için kan alım işlemlerinde kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir