M. Erhan Durukan: “ŞÜKRAN AY”

Şükran Ay, 23 Kasım 2011’de vefat etti. Ses sanatçısı. Savaş Ay’ın annesi.

Şükran Ay, 25 Şubat 1931’de manav bir baba ve tekel İşçisi bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi… Hasan-Nimet Çekinmezin mutlu evliliğinden doğan Şükran Ay; Yirmi ikinci ve Yirmi üçüncü taş mekteplerde okudu. Sesi de bu yıllarda keşfedildi.

İlk müzik derslerini Necati Başaner’den alan Şükran Ay; Eminönü Halk Eğitim Merkezinde Sadi Yener Atamanın kurduğu koroya katılıp, radyo sınavlarına girdi ve kazandı. Ancak Başanerin karşı çıkması üzerine yeniden Üsküdar Musiki Cemiyetine döndü. Babası ve hafız olan halası müzikle ilgilenmesine karşı çıksa da o annesinin desteğiyle müziğe olan aşkından hiç vazgeçmedi.

İki yıllık eğitimden sonra ilk kez Kazablanca’da sahneye adım attı ve kısa sürede tanınarak turnelerin aranılan isimlerinden oldu.

Babasının kendisine eşlik ettiği bu turneler sırasında illüzyonist Turan Turanlı’yla tanıştı. Kısa sürede; 1953 yılında evlendiler ve bir yıl içinde de bir oğulları oldu. Bu evlilikten Savaş Ay ve Işıl Ay adında iki çocuk sahibi oldu.

Şükran Ayın arkasındaki güç; artık eşi Turan Turanlıydı. Turan Turanlı eşinin tüm sanatsal faaliyetlerine kendisine yardımcı oluyor; sanatçının angajmanlarını yapıyordu.

Turanlı eşi Şükran Ayın sahnede şarkı söylerken tiyatrocu gibi davranmasını istiyordu. Ay, plak doldururken eşi, stüdyoyu mum ışıklarıyla aydınlatıyor; plağa okuduğu şarkıları hissetmesini sağlıyordu…

Günümüzde halen çok sevilen; “Bir Fincan Kahve Olsam”, “Kahverengi Gözlerin” gibi pek çok eseri ilk defa seslendirerek onlara hayat veren Şükran Ay; sayısız plağa imza attı.

İzmir Fuarının da aranılan sanatçılarından biri olan Şükran Ay; Göl Gazinosu, Akasyalar gibi gazinoların önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep oluyordu…

Yetmişli yılların ortalarına kadar aktif sanat hayatını sürdüren ses sanatçısı; daima sevilir, saygı duyulur bir sanatkâr olmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir