Halil Karaoğlu: Koronaya karşı, kurallara uymak zorundayız”

GAZİANTEP’TE İŞLER NASIL?

Halil Karaoğlu: Koronaya karşı, kurallara uymak zorundayız”

Corona virüs salgınında vaka sayılarında artışın devam etmesiyle birlikte yeni yasaklar getirildi. Yaşanan pandemi süreci ve karantinalar esnafı nasıl etkiledi? Gaziantep esnafına işler nasıl diye sorduk.

Halil Karaoğlu, “Renk Çanta” firmasının kurucusu. 1948 Gaziantep, Yavuzlar doğumlu. 1970 yılından bu yana; 50 yıldır,  Karagöz Caddesi, Çukur Mahallesi numara 26 Şahinbey/Gaziantep adresinde Renk Çanta firmasını çalıştırmakta iken, 1,5 yıldan beri Sarıgüllük Mahallesi, Kılıç Ali Caddesi, Numara 6/C, Şehitkamil/Gaziantep adresinde “Çantacı Halil Usta” olarak hizmet vermeye devam etmekte…

YILLAR ÖNCE: Halil Karaoğlu ile RENK ÇANTA’da…

Yarım asırlık çantacı Halil Karaoğlu ile yeni işyerinde görüşüyoruz:

“Halil Bey kısaca meslek hayatınızdan bahseder misiniz?

“Tabii, memnuniyetle… 1959 yılında Tahir Demirçubuk’un yanında çıraklığa başladım. Gaziantep’in ilk çantacısı da benim. Çıraklığımdan bu yana 61 senedir bu işi yapıyorum. Mesleğimiz ile ilgili yaptığımız tamir işimiz Gaziantep’te bir tane… Benim üzerimize başka bir alternatif göremiyorum. Allah’a şükür, işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz; bundan iyisi olmaz…”

“Bu arada işler nasıl?”

“Şu koronavirüs olamasa, işlerimiz çok daha da iyi olur. Daha geçen hafta Covid-19’a yakalanan Ökkeş Poyraz ismindeki bir arkadaşımızı kaybettik. Koronaya karşı, kurallara uymak zorundayız…”

(En sağda) Ökkeş Poyraz…

Halil Karaoğlu’nun kartvizitinde “HAYATI SIRTLA” ibaresi de yer almakta. Nedenini şöyle açıklıyor:

“Hayatı sırtla, yani taşı anlamında kullandık. Taşıma ne ile olur? Emekle olur, her ne şekilde düşünürsen, her şekilde taşıyacaksın hayatı, ölünceye kadar devam edeceksin…”

YILLAR SONRA: Yeni işyeri ÇANTACI HALİL USTA’da…

Halil Karaoğlu, memleket sevdalısı. Tavsiyeleri var:

“İnsanların dürüst olması lâzım, sağduyulu olması lâzım. Bu memlekette yaşıyorsak bu memleket hepimizin; Türkiye hepimizin… Türkiye’mize,  sahip çıkmazsak, yabancılar sahip çıkar. Suriye’nin durumu içler acısı, meydanda… Sığınacak yer bulamıyorlar. Allah başımıza öyle bir işler vermesin bizlerin… ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir