M. Erhan Durukan: “EDİZ HUN”

Ediz Hun, 20 Kasım 1940’da İstanbul Cihangir’de doğdu. Türk oyuncu ve eski milletvekili.

Adnan – Neşvet çiftinin tek çocukları olan Ediz Hun İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ediz Hun’un Çerkez olan babası makine mühendisi, rumeli (Macaristan) göçmeni olan annesi ise felsefe öğretmeniydi.

İstanbul’da Avusturya Lisesi orta okulunu bitirdi ve Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra dört sene Almanya’daki Würzburg Üniversitesi’ne Diş hekimliği tahsiline devam etti. Son sınıftayken yaz tatili için ailesinin yanına İstanbul’a geldiğinde 1963 yılında Ses derginin açtığı yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Aynı yıl Nevzat Pesen’in yönetiminde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le başrolünü oynadığı “Genç Kızlar” adlı filmle sinemaya başladı. Kısa süre içinde romantik jön olarak Yeşilçam’ın aranılan oyuncuları arasına girdi. 1970’li yılların ortalarından itibaren başlayan seks filmleri furyasında yer almayarak 12 yılda 130 film yaptıktan sonra sinemayı bıraktı.

1973 yılında Berna Hun ile evlenen Ediz Hun’un bu evlilikten Bengü (d.1974) ve Burak (d.1981) adlarında iki çocuğu oldu. Ediz Hun boyu 178 cm’dir. Göz rengi kahverenfi’dir. Burcu ise akrep’tir.

Türk sineması krize girince 1975 yılında ailece Norveç’e gitti. Oslo ve Trondheim üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinde eğitim aldı. Oslo’da biyokimya eğitimini tamamladı.

1982 yılında Türkiye’ye geri döndü ve matbaa kurarak ticaret hayatına atıldı. Çeşitli üniversite ve platformlarda çevre konulu konferanslar düzenledi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm, Mahalli İdareler ve Avrupa Topluluğu Bölümleri Öğretim Görevlisi olarak öğretmenlik yaptı. Bu görevini 18 Nisan 1999’da Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilinceye kadar sürdürdü.

1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği yapmıştır. 1991-93 yıllara arasında Çevre Bakanlığı Bakanlık Baş Danışmanı ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü görevini üstlendi.

1996 Çevre Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti ve ‘Doğal Dengenin Korunması’ konularında yurtiçi ve dışında konferanslar verdi…

Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden olan Ediz Hun, 1985’te Orhan Aksoy’un TRT adına yönettiği ‘Acımak’ adlı dizisinde başrolü oynadı.

Son olarak Ömer Vargı’nın Anadolu Kartalları (2011) filminde rol aldı. Sinema hayatı boyunca yüz otuzu aşkın filmde oynayan Ediz Hun, Marmara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersler verdi.

Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi Ediz Hun, halen Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi.

Ödülleri:

2001     Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü

2015     Çayda Çıra Film Festivali Onur Ödülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir