M. Erhan Durukan: “GÜNDÜZ SUPHİ AKTAN”

Gündüz Suphi Aktan, 19 Kasım 2008 Ankara’da vefat etti. Diplomat ve köşe yazarı, eski ASAM Başkanı ve eski MHP Milletvekili.

Gündüz Suphi Aktan, düzenli olarak Radikal gazetesinde 1998-2007 yılları arasında yazmıştır.

Gündüz Suphi Aktan, 7 Ağustos 1941’de Safranbolu’da doğdu. 1962’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre İçişleri Bakanlığı’nda çalıştı.

Gündüz Suphi Aktan, 1967’de Dışişleri Bakanlığı’na girdi ve çeşitli görevlerde bulundu.

Gündüz Suphi Aktan, 1988’de Atina Büyükelçiliği görevine atandı. 1989’da Turgut Özal’ın adına Turkey in Europe kitabını yazdı. 1991’de BM Cenevre Ofisi Nezdinde Büyükelçilik görevine atandı.

Gündüz Suphi Aktan, 1995 yılında Dışişleri Bakanlığı Genel Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığına atandı.

1996’da Tokyo Büyükelçiliğine geçti. 1998 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı.

Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın görevden alınmasından sonra ASAM başkanlığına getirilmiştir.

Aktan, Türkiye’nin AB’den ziyade Rusya ve Çin gibi doğu ülkelerine yönelmesini gerektiğini savunmaktadır. Türkiye’nin aşırı liberal ve demokratik politikalarının ekonomisine zarar verdiğini düşünmektedir. Daha sert ve daha az liberal politikaların savunucusudur.

Ankara merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (U.S.A.K.) tarafından 3 ayda bir yayınlanmakta olan Uluslararası Hukuk ve Politika (UHP) dergisinin yazı kurulu üyesidir.

Aktan’ın özel ilgi alanı Ermeni sorunudur. Radikal Gazetesinde yazdığı köşe yazılarından derlediği “Açık Kriptolar” adlı kitabı Ermeni sorununu konu almaktadır.

Eski valilerden Bekir Suphi Aktan oğlu, XXIII. Dönem İstanbul milletvekili ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi olan Gündüz Aktan, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 19 Kasım 2008’de Ankara’da hayatını kaybetmiştir.

Gündüz Suphi Aktan için, 20 Kasım 2008 günü önce Dışişleri Bakanlığında daha sonra da TBMM’de tören düzenlenmiştir.

Aktan’ın cenazesi, Kocatepe Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından İstanbul’a götürülmüş ve Büyükada Şehir Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir